D a kdo co dělá. Hra „Co může dělat

Státní rozpočtová vzdělávací instituce mateřské školy města Moskvy č. 689.

Didaktická hra v první skupině mladších žáků

„Kdo co dělá?“.

Připravil učitel

Solovieva M.A.

Moskva

2012

Cílová: učit děti, zkoumat obrázek, pojmenovat předměty na něm zobrazené a jejich vlastnosti, činy; provádět akce, které vidí na obrázku; rozvíjet herní dovednosti.

Zařízení: předmět a obrázky předmětů, buben, hlaveň, štětec, konev, panenka, hřeben, míč, límec.

Průběh hry:

Na učitelském stole jsou dějové obrázky s jednou akcí (obrázky dolů): chlapec hraje na buben, medvěd pevně ždímá sud medu, dívka kartáčem smetá ze stolu drobek, chlapec zalévá květiny z konve , dívka česající panenku hřebenem, dítě válí kouli do límce.

Na dalším stole jsou předměty a hračky zobrazené na obrázcích: buben, sud, kartáč, konev, panenka, kartáč na vlasy, míč, límec.

Učitel volá dítě. Vybírá obrázek, mluví o tom, co je na něm zobrazeno, ukazuje všem. Poté, co dítě předalo obrázek učiteli, jde dítě k dalšímu stolu, najde požadovaný předmět (hračku) a reprodukuje akci zobrazenou na obrázku.

Lekce končí samostatnou hrou dětí s těmito předměty a hračkami. Jejich počet by měl odpovídat počtu dětí nebo jej mírně překročit.


K tématu: metodický vývoj, prezentace a poznámky

Kreativní projekt didaktické hry „Pospěšte si dělat dobro“

Cíl projektu: přispět k zachování čistoty a cudnosti dětí; výchova takových ctností, jako jsou: milosrdenství, soucit, schopnost odpouštět urážky, touha pomáhat potřebným, být tolerantní, ...

Elektronický hudební a didaktický manuál „Co dělají v domě?“

Formovat v dětech představu o prostředcích hudebního projevu a žánrech. Naučit se rozlišovat povahu kontrastních skladeb obsažených v příručce, zprostředkovat ji v pohybu Vychovávat ...

Tato vzdělávací a vývojová hra je věnována kombinování hrdinů a předmětů podle jejich společného zaměstnání nebo stavu. Zábavnou hravou formou se děti naučí charakterizovat dočasný stav předmětu a také si procvičí dobrovolnou pozornost, paměť, logické myšlení a jemnou motoriku prstů, stanou se chytřejšími a uvážlivějšími. Materiály hry lze použít jak k seznámení dětí s tématem, tak i k otestování jejich znalostí o něm.

Sada se skládá z 10 velkých prefabrikovaných blokových karet. Každý blok se zase skládá z pěti tvarovaných karet vybavených logickými zámky. Na kartě centrálního bloku je vyobrazeno několik hrdinů nebo předmětů. Dítě musí pochopit, jaký druh povolání je spojuje, a vybrat další 4 s objekty nebo postavami ve stejném stavu jako v centrálním obrázku. Například sbírat do jednoho bloku každého, kdo teď jí, spí, visí, sedí, létá, jezdí atd.

Je lepší začít hodiny s jednou kulatou kartou, která má na stole smíšené části několika bloků. Počet karet s kulatými úkoly by měl být postupně zvyšován s přihlédnutím k připravenosti a úspěchu dítěte. Pro skupinu dětí může být hra konkurenceschopná - kdo úkol dokončí rychleji.

Se sadami karet si také můžete zahrát obvyklé dětské loto. V tomto případě jsou prostřední karty rozděleny účastníky rovnoměrně a přednášející otevírá karty k nim připojené jednu po druhé. Vyhrává ten, kdo jako první správně a správně nasbírá své bloky.

Hra je určena pro děti ve věku od 3 do 6 let. Můžete to udělat jak s jedním dítětem, tak se skupinou 2 až 10 lidí.

Nechte své dítě učit s radostí!

© metodista. Olesya Emelyanova. Rok 2001

© Umělec. Lyudmila Dvinina. Rok 2001

© Designér. Olesya Vakurova. Rok 2001

© Výrobci. Ruský styl CJSC. 2001, desáté království LLC. 2003 r.


Hry ze série „Učte se hraním!“ oceněn zlatou známkou kvality „Jen to nejlepší pro děti!“ a zlatá medaile ze soutěže „Nejlepší dětské výrobky roku 2003“ jsou již více než deset let nespornými vedoucími prodejci vzdělávacích her v Ruské federaci.



Deskové hry a didaktické příručky společnosti „Ten Kingdom“ LLC se zaměřují na komplexní rozvoj a efektivní výuku dětí předškolního a základního školního věku a také na navázání vřelých důvěryhodných vztahů mezi dětmi a jejich rodiči. Jsou cenově dostupné, dobře navržené, vyrobené z bezpečných moderních materiálů, oblíbené dětmi a po pedagogech a rodičích jsou žádány již mnoho let. Nejedná se o jednodenní hry, které by zmizely tak náhle, jak se objevily, ale o hry, které se vážně zdržely na dlouhou dobu, a to již prokázaly - děti, které dospěly a stanou se rodiči, je kupují svým dětem, a mámy a táty, kteří se stávají prarodiči - pro svá vnoučata. Hry „Desátého království“ jsou spojovacím vláknem generací přátelské a šťastné rodiny, ve které vládne láska a vzájemné porozumění!

Hra „Carlson's Riddles“

Cílová: 1. Rozvoj schopnosti korelovat předmět a jeho znak.

2. Cvičte děti v otázkách, jaké otázky? který? který?

3. Opravte dohodu v počtu adj. s podstatným jménem

4. Rozvíjejte pozornost, pozorování.

Materiál : obrázky zobrazující Carlsona, obrázky zobrazující objekty: vodní meloun, klaun, míč, ježek, jezero, liška, jehla, palčáky.

Průběh hry : obrázek znázorňující Carlsona je nalepen na střed magnetické tabule, vedle něj jsou obrázky a obrázky předmětů, symboly vlastností. Carlson oslovuje děti: vy to zvládnete

Hádej moje hádanky?

Pokud budete pozorně poslouchat

Určitě uhodnete!

Vedle Carlsona jsou obrázky vloženy jako symboly vlastností: kulaté, tvrdé, těžké, sladké. Děti jsou vyzvány, aby pojmenovaly vlastnosti a hádaly, o čem hádanka je. Dítě najde správný obrázek a řekne: „Jaký meloun? Meloun - kulatý, sladký, tvrdý, těžký atd.

Hra „Pojmenujte předmět“

Cílová: 1. Seznámit děti s pravidly práce na flanelgrafu.

2. Upevnit koncept předmětu a jeho název.

3. Seznámit se s grafickým označením předmětu a slova.

4. Rozšiřte pasivní slovní zásobu, ujasněte si název předmětů.

5. Upevnit používání jednoduché jmenné fráze v řeči.

Materiál : flannelegrafy, obrázky s vyobrazením stolu, židle, okna, květiny v květináči, panenky, míče, telefonu, skříně, knihy.

Průběh hry : Obrázky jsou náhodně vloženy na malý flannelegraf, s velkým lze volně pracovat. Učitel vysvětlí dětem, že žijí ve světě, jsou obklopeny různými předměty. Lidé pro každou položku vymysleli název. Deska na čtyřech nohách, na které můžete večeřet, hrát, se nazývá „stůl“. Vidíme předmět a říkáme mu slovo. (děti jsou požádány, aby pojmenovaly 3-4 objekty). Děti se seznámí s označením předmětu - modrého čtverce. Jsou vyzváni, aby si vybrali jakýkoli předmět ve skupině, našli jeho obrázek na malém flanelovém obrázku, nalepili jej na velký a vysvětlili: „Tady je šatník. Je to téma. " (symbol objektu nalepte vedle obrázku).

Didaktická hra „Zrychlení-zpomalení“

cílová : stejné jako ve hře „Zvýšení-snížení“

Průběh hry : Navrhněte, například si představte kapky deště, které letí rychlostí silného větru. A pokud naopak létají velmi pomalu, jako javorové padáky? Co se změní?

Hra „Kamkoli jdete - najdete předměty“

Cílová: stejné jako ve hře „Pojmenuj předmět“. Naučte děti odpovídat na otázky „úplnou odpovědí“ (frází).

Materiál: obrázky zobrazující třídu, dům, strom, houbu, bobule, verandu, dveře, postel.

Průběh hry: na velkém flannelgrafu jsou v řadě nalepeny obrázky znázorňující les a třídu.Na malém flannelgraphu obrázky zachycující předměty na toto téma. Učitel se ptá dítěte: „Kam jdeš?“ Dítě: „Jdu do lesa.“ Pedagog: „Co tam najdete?“ Dítě: „Objekty. (seznamy): zde je pařez, zde je strom, zde je houba atd. Dítě lepí obrázky vedle obrázku lesa.

Didaktická hra „Odmítnutí“

Cílová: stimulovat svobodu řeči dítěte. Naučte se zkoumat možnosti slov, osvojte si je, zvládněte a aplikujte dříve neznámá skloňování, významy a odstíny slov.

Průběh hry: nejprve děti pojmenují přímou akci, předmět, kvalitu předmětu (maminka naaranžuje poháry. V místnosti svítí světlo. Šálky jsou ve skříni.). A pak řeknou to samé s negativní předponou „ne“. Najdou synonymum slova v ruštině (máma nepořádá poháry. Odstraňuje je. V místnosti je tma. Atd.)

Hra „Co si Dunno spletl?“

Cílová: 1. Upevnit dovednost sestavení společné věty podle schématu: živý předmět - akce - neživý předmět.

2. Posílení dovedností při analýze návrhu.

3. Rozvíjejte sluchovou pozornost, naučte se vnímat strukturu věty podle ucha, chytejte chyby a analyzujte je.

Materiál: velké i malé flannelegrafy, obrázky zobrazující Dunna.

Průběh hry: na velkém flannelgrafu - nevím. Malý flanelový graf může pracovat zdarma. Učitel vypráví dětem, jak si Dunno udělal domácí úkol: přišel s návrhy. (Je ukázáno schéma přerušené věty). Na velkém flannelegrafu jsou složeny věty, ve kterých jsou slova netypicky sledována, nebo jsou slova umístěna tak, že se význam mění. Například: Dívka chytí míč. Chlapec zalévá květinu. Učitel vyzývá děti, aby se zamyslely nad tím, proč Dunno dostal dvojku, a pomohly mu napravit chyby. Děti vysvětlují, že si spletli Dunna a vymýšleli správné věty z obrázků na malém flannelgrafu.

Didaktická hra „Revitalizace“

Cílová: rozvíjet dětskou literární kreativitu.

Průběh hry : Pozvěte děti, aby si představily, že ten či onen předmět najednou ožil a promluvil - a hned se zrodí mnoho zajímavých příběhů. Oživit můžete nejen nejrůznější předměty, ale také jevy, metafory.

Zvuk ZKR „W“

„Řekni jazykolam“ Sušičky sušené myší,

Myš pozvala myši.

Začali jíst sušené myši,

Myši mají zlomené zuby.

„U oděvů se zvukem“ Think ”myslete na slova: čepice, šála, kožich, kalhoty, široké kalhoty, čepice, šortky, klapky do uší, palčáky, košile atd.

„Hádej hádanku, řekni mi, kde je ve slově zvuk“ Ш „?“

Chlupatý, knír,

Pije mléko, zpívá píseň. /kočka/

Kdo je na stromě, na děvce,

Účet vede: „Ku-ku“ / kukačka /

Hra „Co dělají objekty?“

Cílová: 1. Seznámit děti se slovy označujícími činnost předmětů, opravit grafické označení akce.

2. Upevnit shodu podstatného jména se slovesem v řeči.

3. Opravit pořadí slov ve větě typu: objektová akce.

Materiál : magnetická tabule, obrázky - siluety zobrazující akce: stání, chůze, sezení, spaní, ležení; obrázky zobrazující předměty.

Průběh hry: učitel vysvětluje dětem, že provádějí akce každou minutu. "Co děláš?" - ptá se logoped dítěte - „sedím“, „stojím“ atd. Obrázky jsou nalepeny na magnetickou tabuli - siluety, označující tyto akce. Učitel vysvětluje, že všechny objekty v tuto chvíli také něco dělají. Tady je kniha. Co dělá? - kniha lže. (Na tabuli je nalepena obrázková „kniha“ a vedle ní silueta s obrázkem akce „lži“. Děti si další věty vymyslí analogicky: Stůl stojí (jsou vybrány vhodné obrázky) atd.

Didaktická slovní hra „Kdo loví a utíká před nepřítelem“

cílová : upřesněte názvy akcí souvisejících se zvířaty (zvíře, pták, hmyz), vyberte slova, která mají blízký význam (synonyma).

Materiál: míč

Průběh hry: děti stojí v kruhu, učitel hodí míčem, položí otázku, děti odpoví.

kočka - (jak se pohybuje?) - plíží se

pes - dohání, skáče, chytá

kobylka - skákání

zajíc - skoky, skoky atd.

Cílová: rozšířit představy dětí o podzimu, znamení, rozšířit dětskou slovní zásobu

A.S. Puškin

Říjen už přišel - háj se otřásá

Poslední listy z jejich nahých větví;

Podzimní nádech dýchl - silnice zmrzne,

Potok stále teče za mlýnem,

Ale rybník už byl zmrzlý; můj soused spěchá

Do odcházejících polí s jejich touhou.

A trpí divokou zábavou,

A štěkot psů probouzí spící dubové háje.

Cvičení: "Co tato slova znamenají?" Řekněte to moderně “: otřásá se, odchází, nahý, chladný, spěchá

Lidé nazývají říjen „blátivým“, proč?

„Znáš tato lidová znamení?“

Pokud v říjnu list z břízy a dubu spadne čistě, očekávejte krutou zimu.

Pokud listí brzy opadá, je třeba očekávat tuhou zimu.

Venkovní hra „Vypálit, vypálit, to je jasné“

Průběh hry: děti stojí v kruhu, řidiče vybírá sčítací říkanka. Kráčí v kruhu proti pohybu kulatého tance. Ve zvednuté ruce nese kapesník:

Vypálit, vypálit, vyčistit

Aby nevycházel

Podívej se na nebe

Ptáci létají

Zvony zvoní.

Po těchto slovech se všichni zastaví. Řidič spouští kapesník mezi oběma dětmi. Otočí se k sobě zády:

„Raz, dva, tři - běž !!!“

Děti běží v různých směrech v kruhu. Vyhrává ten, kdo jako první vytrhne kapesník. Nyní je řidičem. Hra začíná znovu.

Hra „Vložte do hrudníku“

Cílová: 1. Upevnit koncept živých a neživých předmětů.

3. Rozvoj zrakové pozornosti.

Materiál: velké obrázky zobrazující dvě krásné truhly, obrázky zobrazující živé a neživé předměty.

Průběh hry : uprostřed jsou rozloženy obrázky zobrazující živé a neživé předměty. Na jedné hrudi je umístěn symbol živého předmětu a na druhé neživý předmět. Děti jsou vyzvány, aby umístily předměty do požadované truhly s vysvětlením svých činů s otázkou (Co to jsou? To jsou koule. Kdo to je? To je zajíc).

Udržujte pořádkovou hru

Cílová: 1. Upevnit dovednosti sestavení společné věty podle schématu: živý předmět - akce - neživý předmět.

2. Naučte děti správně klást otázky od slova k slovu.

3. Posílit dovednosti analýzy návrhu.

4. Rozvoj pozornosti, paměti.

Materiál : dva flannelegrafy, symboly předmětů a akcí, obrázky zobrazující živé a neživé předměty, obrázky zobrazující akce.

Průběh hry: na jeden flannelgraph jsou náhodně vloženy obrázky živých i neživých předmětů a akcí. Na druhé straně - symbolické označení schématu: živý předmět - akce - neživý předmět. Děti jsou požádány, aby nezávisle skládaly věty na velkém flannelgrafu, které odpovídají takovému schématu, kladou otázky od slova k slovu.

Hra „Žít - nežít“

Cílová: 1. Upevnit koncept živých a neživých předmětů.

2. Opravit symbolické označení předmětu živého a neživého.

3. Naučte se klást otázky: Kdo je to? Co je to?

Materiál: obrázky zobrazující živé a neživé předměty, symbol předmětu, symbol živého předmětu.

Průběh hry: učitel vysvětluje dětem, že předměty kolem nich mohou být živé a neživé. Rozpoznat živý předmět nebo ne je velmi jednoduché.

(Upřesňují se vlastnosti živých předmětů). Poté je rozložen obrázek - symbol živých a neživých předmětů. Děti jsou vyzvány, aby si vybrali jakýkoli obrázek a umístily ho do požadovaného sloupce, kde vysvětlí své činy. (Zde je klíč. Toto je neživý předmět. Zde je babička. Je naživu.) Poté, co jsou všechny obrázky vloženy, učitel vysvětluje, že o živém předmětu se můžete zeptat „Kdo je to?“ Poté si děti vyberou obrázky a samy jim položí otázky.

Hra „Návštěva kouzelníka“

Cílová: 1. Naučit rozlišovat živé a neživé předměty.

2. Cvičení v kladení otázek: Kdo to je? Co je to?

3. Upevnit dovednost sestavení jednoduché (nominativní) věty.

4. rozvíjet pozornost, paměť.

Materiál: obraz klauna (velkého), obrázky s obrazem živých i neživých předmětů.

Průběh hry : na zdi je velký obraz klauna. Obrázky zobrazující živé a neživé předměty jsou rozloženy na stůl. Děti jsou rozděleny do dvou týmů. Jeden tým je pozván, aby vybral klaunské obrázky zobrazující živé předměty, druhý - neživé. Každý účastník nutně položí otázku a pojmenuje předmět. Vítězem se stane tým, který dokončil úkol organizovaněji a bez chyb. Poté, co jsou kolem klauna rozloženy všechny obrázky (žongluje s nimi), můžete dětem nabídnout úkol k pozornosti. Jeden z obrázků, se kterými klaun žongluje, je odstraněn, děti musí odpovědět, který předmět zmizel.

Didaktická hra „Lavina“ možnost 1.

Cílová:

Průběh hry: přednášející informuje účastníky o tématu hry, na základě kterého mají pojmenovat podstatná jména, přičemž si zapamatuje a reprodukuje všechna slova pojmenovaná předchozími účastníky hry. Každý, kdo nemůže říct své slovo nebo zmešká mluvené slovo, je ze hry vyřazen (nebo vynechá tah). Vyhrává ten, kdo zůstane poslední nebo kdo prohraje více. Například: tématem hry je „ryba“

Okoun

Okoun, karas

Okoun, karas, štika atd.

Herní cvičení „Hádej, o kom nebo o čem mluvím“

Cílová: 1. Rozpoznat předmět podle přídomků.

2. Rozšiřte pasivní slovní zásobu dětí.

Průběh hry : student, školák, chlapec, důstojník, žák druhého stupně, syn, vnuk, šprýmař. O kom to celé je? Děti: „Je to chlapec“

Dívka, chichotání, vrtění, hostitelka, vnučka, dcera, pomocnice ...; řemeslník, dělník, rodič, muž, syn, vnuk, přítel, manžel ...; hostitelka, žena, dcera, manželka, vnučka, kuchařka, jehla, učitelka, milovaná ...; kámo, kamarád, spolužák, vynálezce, vrstevník, soudruh, soused ...; snílek, vynálezce, veselý člověk, soused, básník ...; čeká, setkává se, ptá se, krmí, čte, vaří, pere, šije ...; fušuje, hučí, vidí, unaví se, směje se, stará se ...; skáče, běhá, učí, zpívá, čte, rozhoduje se, baví se, přemýšlí, klopýtá, zlepšuje se, chodí, hraje, hraje, pere, koupe, cáká, odpočívá, odpočívá, pomáhá, stará se.

Didaktická hra „Lavina“, možnost 2

Cílová: rozvíjet paměť, schopnost třídit objekty do skupin.

Průběh hry : dospělý začíná hru: „Vložil jsem jablka do košíku.“ Dítě pokračuje, opakuje vše, co bylo řečeno dříve, a přidá své vlastní slovo odpovídající slovu, které pojmenoval první účastník hry: „Do košíku vkládám jablka, citrony“ atd.

Didaktická hra „Lavina“, možnost 3

Cílová: rozvíjet paměť, schopnost třídit objekty do skupin.

Průběh hry : Přidávání slov na základě zadaného písmene nebo pomocí posloupnosti písmen v abecedě. Například: „Do košíku vložím meloun, ananas, pomeranč“ atd.

Didaktická hra „Kdo (čím) jste byl? Kdo (co) to bude?

Cílová: odrážejí v řeči změny, ke kterým u objektu (jevu) dochází po určitou dobu.

Materiál : obrázky jsou spárovány.

Průběh hry : děti dostanou obrázky, ke kterým musí najít pár, odrážející buď minulost, nebo budoucnost objektu, například: semínko - slunečnice; kotě - kočka; chlapec - muž atd.

Kdo se stane kým.

Bylo jednou jedno malé štěně, tenké ... (jehněčí)

Vyrostl, nicméně, tato důležitá kočka chmýří

A teď není štěně - Malé ... (kotě)

Dospělý ... (pes). A statečný kohout -

Hříbě každý den Drobeček ... (kuře).

Vyrostl a stal se ... (koněm). A od malých housátek

Býk, mocný obr, roste ... (kachny) -

Jako dítě jsem byl ... (tele). Zvláště pro kluky

Tlustý hrudkovitý beran - Ti, kteří milují vtipy. A. Shibajev

Najít pár

Cílová: 1. Objasnění slovní zásoby, rozvoj schopnosti rozlišovat objekty, které jsou významově podobné.

2. Upevnění správného používání jednoduché věty.

3. Rozvoj zrakové a sluchové pozornosti.

Materiál : obrázky zobrazující předměty, které mají podobný význam: konvice - konvice na kávu, rukavice - palčáky, brašna - kufřík, taška - síť, sklenice - hrnek, klobouk - klobouk, židle - stolička , stolní lampa - lustr.

Průběh hry : na stole - předmětové obrázky. Říká se dítěti, které, když vybírá obrázek, tomu říká: „Tady jsou rukavice, podívej se, najdi jim pár co nejdříve ... Další dítě najde pár a vloží obrázek (vloží ho vedle) do na přední straně obrázku rukavic s komentářem: „Tady jsou rukavice. Tady jsou palčáky. Nasadili si je na ruce. “

Hra „Ozdobte vánoční stromek a vánoční stromek“

Cílová: stejné jako ve hře „Gnome - do domu. Gnome - v domě. "

Materiál: magnetická tabule, obrázky zobrazující velké i malé vánoční stromky, obrázky zobrazující velké i malé předměty.

Průběh hry: probíhá podobně jako ve hře o trpaslících.

Hra „Kdo se chceš stát?“

Cílová: 1. Konsolidace gramaticky správné fráze skládající se ze 4-5 slov.

2. Konsolidace používání koncovek podstatných jmen v řeči, vč. případy.

3. doplnění a zpřesnění slovní zásoby (profese lidí).

4. Posílení shody podstatných jmen se slovesem v rodu, čísle, pádě. Konsolidace sloves budoucího času.

5. Rozvoj pozornosti, myšlení.

Materiál: obrázky zobrazující chlapce a dívku, obrázky zobrazující lidi různých profesí: kuchař, lékař, rybář, policista, učitel.

Průběh hry: hru lze začít čtením básně S. Mikhalkova „Co to máš?“ Poté učitel upřesní, jaká povolání děti znají. Uprostřed magnetické tabule jsou obrázky chlapce Kolyi a dívky Olya. Učitel vyzývá děti, aby přemýšlely a odpověděly, kým se chce Olya stát? Děti si vybírají obrázky zobrazující konkrétní profesi, postaví je vedle hrdiny a vysvětlí: „Olya se chce stát učitelkou a podobně. Poté pedagog vyzve každé dítě k zamyšlení a zodpovězení, kým se chce stát? Děti odpovídají: „Chci se stát švadlenou.“ - "Co budeš dělat?" - učitel upřesňuje - „ušijem oblečení“ atd.

Slovní hra „Kdo volá více akce?“

Cílová: 1. Kognitivní úkoly: upevnit schopnost dětí korelovat činy lidí s jejich profesí, vychovat schopnost rychlého myšlení.

2. Úlohy řeči: aktivovat slovní zásobu dětí prostřednictvím akčních slov (sloves).

Průběh hry: - Děti, pracuji ve školce jako učitelka. To je moje profese. Tolina matka ošetřuje nemocné. Ona je doktorka. Je to její profese. Každý člověk, který má povolání, pracuje, provádí nějaké akce. Co dělá kuchař? Děti: vaří, peče, smaží, mele maso mlýnkem na maso, loupe zeleninu. Co dělá lékař? Děti: vyšetřuje pacienty, poslouchá, podává léky, podává injekce, operace atd. Za každou správnou odpověď dostanou děti žeton. Vyhrává ten, kdo má nejvíce žetonů.

Didaktická hra „Uznání“

Cílová: rozpoznat předmět, předmět podle skupiny přídavných jmen, epitet nebo podle skupiny akčních slov.

Průběh hry : dětem jsou jako počáteční reference nabídnuta slova související se smyslovými a praktickými zkušenostmi dítěte. Například: zelená, štíhlá, kudrnatá, bíle chobotnatá - bříza. Slunce jiskří, ohřívá zemi, rozptyluje temnotu.

Didaktická hra 4 „Hádej“

Cílová: naučte děti popisovat předmět, aniž by se na něj dívaly, najít v něm zásadní znaky; rozpoznat předmět podle popisu.

Materiál: předměty nebo obrázky předmětů zobrazující předměty dobře známé dětem.

Průběh hry: pojďme si hrát, nechme předměty v našem pokoji o sobě vypovídat a podle popisu uhodneme, který objekt mluví. Každý z vás splní roli nějakého předmětu. Musíte dodržovat pravidla hry: když mluvíte o předmětu, nedívejte se na něj, abychom hned nehádali. Mluvte pouze o těch předmětech, které jsou v místnosti.

Cvičení hry „Poslouchejte, pamatujte si, odpovídejte. Je všechno správné? "

Cílová: 1. Rozšiřte slovní zásobu dětí.

2. Rozvíjejte řeč založenou na důkazech.

3. Formulujte schopnost přidávat vedlejší větu.

4. Rozvinout schopnost vybudovat výpověď přesně v souladu se záměrem, smysluplně používat to či ono slovo.

Průběh hry: děti poslouchají věty a zjišťují, zda to může být, pokud ano, tak kdy, proč, kde? Pokud „ne“, pak by mělo být argumentačně vysvětleno, že jde o fikci nebo nesmysl. Padal sníh, Alyosha se šel opalovat. Chlapci šli lyžovat do lesa sbírat jahody. Žába otevřela deštník, protože pršelo.

Didaktická hra „Co je nadbytečné?“

Cílová:

2. Aktivovat dětský slovník pomocí názvů zeleniny, ovoce, bobulí; přídavná jména označující kvalitativní znaky: kulatá, oválná, protáhlá, žlutá, vínová atd.

3. Použijte vedlejší věty.

Materiál: tabulky, které zobrazují zeleninu, ovoce nebo bobule s jedním předmětem, který nemá s ostatními společný rys.

Průběh hry : Tabulka je zobrazena dětem. Učitel požádá o pojmenování všech předmětů uvedených na stole. Děti se nazývají. Dále učitel říká, že jedna položka je nadbytečná. Najděte to a ukažte mi, že je to nadbytečné. Děti vysvětlují: „Řepa je na tomto obrázku nadbytečná, protože veškerou zeleninu lze jíst syrovou, ale řepa se musí vařit.

Didaktická hra „Kyvadlo“

Cílová: používat v řeči antonyma.

Průběh hry : například děti pro každou odhalenou vlastnost by měly pojmenovat opak: dnes prší, je dobře, proč? - Stromy jsou napojeny, můžete jít bosi přes louže. - Stromy jsou napojeny - je to špatné, proč? Atd.

Didaktická hra „Antonyma-synonyma“

Cílová: používat v řeči synonyma a antonyma.

Průběh hry : k pojmenovanému slovu jsou současně vybrány antonymum i synonymum. Původní slovo je například „potíže“. Radost (to je opak slova „potíže“). Smutek (zároveň antonymum k předchozímu a synonymum k původnímu). Štěstí (antonymum pro předchozí a synonymum pro původní) atd.

Hra „Cože? Který? Který?"

Cílová: 1. Upevnit schopnost korelovat objekt a jeho znak.

3. Procvičte děti v kladení otázek „co?“, „Co?“, „Co?“, „Co?“.

4. Rozvíjejte pozorovací schopnosti.

Materiál : obrázky s vyobrazením stromu, houby, pařezu, slunce, dívek, košů, obrázky - symboly kvality předmětů.

Průběh hry : ve středu - obrázky s obrazem předmětů, samostatně - symboly vlastností. Děti jsou povzbuzovány k tomu, aby našly předměty, kterým lze položit otázku „co?“ a odpovězte na otázku výběrem symbolů vlastností. (Jaký pařez? Pařez je nízký, tvrdý, kulatý atd.). Podobná je práce s předměty ženského a středního rodu.

Didaktická hra „Řetěz slov“

Cílová: upevnit schopnost výběru slov - podstatná jména a přídavná jména, která charakterizují jakýkoli předmět v jejich spojení s podobnými kvalitativními rysy.

Průběh hry: děti tvoří řetězec slov, kde jsou slova navzájem propojena. Původní slovo je například „kočka“. Jaká kočka tam je? –Nadýchaný, láskyplný, vícebarevný. Co jiného je barevné? Duha, šaty, televize. Jaké další šaty tam jsou? … atd.

Didaktická hra „Hádej“

Cílová:

Materiál : zápalky, korálky, knoflíky různých barev, zrníčka nebo suché plody rostlin, provázky (2-5 cm dlouhé), drobné oblázky.

Průběh hry : 10–12 položek z původní herní sady je vhozeno na hromádku z malé výšky na stůl nebo list papíru. Když upustíte, objekty se sčítají s nejrůznějšími, někdy bizarními obrázky. Úkolem hry je zjistit a pojmenovat výsledný obrázek.

Didaktická hra „Kresby v kruhu“

Cílová:

Průběh hry: tato hra by měla zahrnovat nejméně 3-5 dětí. Každé dítě dostane prázdný list papíru a tužku. Na signál dospělého začnou děti kreslit. Po 1–2 minutách zazní předem připravený signál a každé z dětí předá svůj papír dítěti, které sedí po jeho pravici. Poté, co dítě dostalo kresbu od souseda, pokračuje v ní po dobu 1-2 minut a předává ji dále. Kresby vytvořené touto kruhovou metodou slouží jako vynikající podpora pro vymýšlení bajek, fantastických příběhů a dalších produktů dětské literární tvořivosti.

Didaktická hra „Písmena a čísla“

Cílová: stejné jako ve hře „Jak to vypadá?“

Materiál : čísla a písmena zobrazená na celém listu krajiny.

Průběh hry : děti se vyzývají, aby zvážily čísla a písmena a pojmenovaly předměty, obrázky, jevy, na které vypadají.

Poznámka: počet nabízených postav by měl být postupně zvyšován. Děti můžete pozvat nejen k pojmenování vzniklých obrázků, ale také k jejich náčrtu. Můžete nabídnout vymýšlení příběhů a příběhů na základě obrazových obrazů znamení.

Didaktická hra „Kdo co dělá?“

Cílová: obohatit slovní zásobu dětí o akční slova (slovesa). Aktivovat monologickou řeč, expresivitu neverbálních (nemluvních) prostředků ovlivňování posluchačů.

Materiál: soubor obrázků předmětu.

Průběh hry: dětem se postupně zobrazují obrázky a kladou otázky: „Co s tím můžete dělat? K čemu to je?" Odpověď dítěte: „K zobrazení času jsou potřeba hodiny.“ U starších předškoláků se hra provádí bez vizuálního základu. Děti vytvářejí řetězec slov: Hodiny tikají, umělec kreslí, auto jede atd.

Didaktická hra „Výběr přídavných jmen“

Cílová: 1. Aktivovat slovní zásobu dětí pomocí slov označujících různé části řeči.

2. Sladit podstatná jména, přídavná jména v rodu, čísle.

3. Vyberte definici předmětu.

Materiál: hračky nebo obrázky.

Průběh hry: předvádějící ukazuje hračku, obrázek nebo volá slovo a účastníci střídavě volají co nejvíce znaků, které odpovídají navrhovanému předmětu. Vyhrává ten, kdo pro každou z předložených položek pojmenuje co nejvíce znaků. Například pes je velký, chundelatý, milý, zábavný, lovecký, starý.

Hra „Hádej, co se skrývá za obrazovkou?“

Cílová: 1. Upevnit používání přivlastňovacích přídavných jmen v řeči.

2. Opravit shodu přivlastňovacích přídavných jmen s podstatnými jmény v rodu, čísle a pádě.

3. Upevnit dovednost budování kompetentní řeči, frází.

4. Rozvíjejte pozorování, inteligenci, vizuální pozornost.

Materiál : flannelegraf, pás napodobující clonu, postavy zajíce, lišky, vlka, medvěda, koně, kočky, kozy; obrázky zobrazující části těla zvířat.

Průběh hry: učitel osloví děti: „Máte rádi cirkus? Kdo vystupuje v cirkusu? " Děti si pamatují. "A znám zvířata, která opravdu chtěla vystupovat v cirkusu, ale bála se, že je tam nepustí, a proto se rozhodla nepozorovaně vplížit." Schovali se za obrazovku. “ K flannelegrafu je nalepen proužek „obrazovky“ a nad jeho horním okrajem uši zajíce a dalších zvířat. „Čí uši?“ - ptá se učitel. "To jsou králičí uši," odpovídá dítě. Podobně se pracuje s použitím jiných částí zvířat. Výsledkem je, že děti pojmenovávají zvířata, která se schovávala za obrazovkou.

Didaktická hra „Kdyby jen ...“

Cílová: rozvíjet vyšší formy myšlení - syntéza, analýza, prognózy, experimentování.

Průběh hry: pozvěte děti, aby si vysnily různá témata: „Kdybych byl kouzelník“ (jaký druh? proč? co bych dělal? atd.). „Pokud čas najednou zmizel?“ (co je na tom dobrého a špatného?)

Hra „S čím si hraji, s kým se přátelím?“

Cílová: 1. Procvičte děti, aby napsali společnou větu.

2. Opravit koncovky podstatných jmen v instrumentálním případě v řeči.

3. Upevnit koncept živých a neživých předmětů.

4. Naučte děti odpovídat na otázky úplnými odpověďmi.

5. Rozvíjejte pozorování, myšlení.

Materiál: obrázky zobrazující dívku Mášu, obrázky zobrazující živé i neživé předměty.

Průběh hry: uprostřed je obrázek dívky Mashy. V blízkosti obrázky zobrazující hračky, děti, zvířata. Dívka Masha zve děti, aby jim ukázaly a řekly, s čím si hraje a s kým jsou přátelé.

Nyní vám ukážu

S čím hraji, s kým se přátelím ...

Jsem si jistý, že hádat hádanku není těžké ...

Každý mi může v pořádku vysvětlit.

Učitel si vybere dva obrázky zobrazující živé a neživé předměty a zeptá se dětí: „S kým se Masha přátelí?“ Dítě odpovídá: „Máša je s chlapcem kamarádem.“ - "S čím si Máša hraje?" - „Máša si hraje s panenkou.“ Poté si děti samostatně vyberou obrázky, položí je na stůl a skládají věty.

Hra „Jak se kdo pohybuje?“

Cílová: 1. Aktivace slovní zásoby, rozšíření používání sloves a řeči.

2. Rozvoj schopnosti korelovat název objektu a akce.

3. Upevnění dovednosti správného položení otázky k akci (kap.)

4. Rozvoj schopnosti spoléhat se na zkušenosti. Vývoj pozorování.

Materiál: tři tabulky, obrázky zvířat: zajíc, motýl, had, velryba, želva, brouk, pták, medvěd, šnek, slon, ryba.

Průběh hry : obrázky zvířat jsou na velkém stole. Děti jsou rozděleny do dvou týmů, každý s pracovním stolem. Každý účastník je vyzván, aby si vybral obrázek zvířete a vysvětlil, jak se pohybuje. Dítě například položí obrázek na stůl svého týmu, vysvětlí: „Šnek leze“ atd. Po dokončení hlavního úkolu učitel nabídne dětem, aby rychle pojmenovaly zvířata, která „lezou“, „létají“, „plavou“ atd. Vyhrává tým, jehož členové dělají méně chyb.

Didaktická hra „Opravdu ne“ nebo „Optimisté a skeptici“.

Cílová: rozvíjet schopnost zvládat etapy řešení rozporů v „šetřícím režimu“.

Průběh hry : jeden z hráčů vytvoří situaci, prezentuje ji jako dobrou nebo špatnou, a druhý toto tvrzení vyvrátí pomocí sousloví „nepříliš“. Například: - Je dobré, že je doma televize - můžete sledovat.

Dobře, ale ne opravdu. Oči mohou bolet.

Je dobře, že je konvice velká - čaje je pro každého dost.

Dobře, ale ne opravdu. Vře to dlouho.

Pomocí referenční fráze „nepříliš“ můžete vymyslet příběhy - odůvodnění: - Po ulici kráčel muž. OK!

No, ale vlastně ne, spadl do bláta, to je špatné!

Špatné, ale ne moc - bahno bylo léčivé. Vyléčil si ischias. Je to dobré.

Didaktická hra „Sněhová koule“

Cílová:

Průběh hry : Řidič náhodně pojmenuje dvě slova, například „bezpečné a oranžové“. Jeden z účastníků hry přijde a popíše asociaci, která s těmito slovy vznikla. Například „z otevřeného trezoru se vyvalil obrovský pomeranč“. Další hráč nazývá své vlastní slovo, například „vajíčko“. Třetí účastník hry spojí druhé slovo se třetím také pomocí asociace, která vznikla, řekněme: „pod slupkou pomeranče bylo vejce“ a nastaví další slovo atd. Na konci hry můžete děti pozvat, aby si nakreslily, co si pamatují, nebo je rozesmálo.

Didaktická hra „Argumentace“

Cílová: rozvíjet metaforické myšlení dítěte.

Materiál: předmětové snímky (nejméně 20).

Průběh hry : jeden z hráčů si vybere jeden obrázek. Pečlivě jej zkoumá (nikomu neukazuje), převrací a ptá se ostatních hráčů: „Jak to vypadá?“ Poté, co všichni odpověděli, řidič ukáže obrázek a požádá o obranu svých předpokladů.

Didaktická hra „Hádej hádanku o autě“

Cílová: rozvíjet dětskou literární kreativitu., zdokonalovat monologickou řeč dětí.

Materiál: obrázky zobrazující různé typy aut, vozidel.

Průběh hry: nejprve se uskuteční úvodní rozhovor o účelu různých druhů dopravy, děti zjišťují vzájemnou odlišnost. -A teď si budeme navzájem dělat hádanky o autech, aniž bychom je pojmenovávali. Nejprve je třeba říci, o jaký druh dopravy se jedná: nákladní, osobní, speciální nebo vojenskou. Pak musíte říct, co to je: země, podzemí, železnice, voda, vzduch. A na konci mi řekněte, jaké výhody to přináší.

Cvičení hry „Kdo je to? Co je to? Odpověz rychle. "

Cílová:

2. Rozvíjejte schopnost řešit hádanky.

3. Rozvíjejte rekreační představivost.

4. Zvládnout schopnost charakterizovat někoho nebo něco.

Průběh hry : učitel vysloví začátek fráze, děti jasně a rychle pokračují:

Vyjádřený, rychlý, veselý - Pilný, poslušný, zdvořilý -

Lahodné, šarlatové, šťavnaté - zelené, podlouhlé, šťavnaté -

Žlutá, červená, podzim - Úhledná, poslušná, veselá -

Studený, bílý, načechraný - špinavý, odporný, rozcuchaný -

Hnědá, holá noha, nemotorná - bílá, nadýchaná, světlá -

Žlutá, červená, zelená - malá, šedá, stydlivá -

Rozvětvený, zelený, pichlavý - nový, zajímavý, knihovna -

Staré, cihlové, dvoupatrové - červené, zralé, sladké -

Čistý, modrý, horský - bílý, načechraný, lesní -

Plachý, bílý, malý - bílý sud, vysoký, štíhlý -

Cvičení hry 4. „Hádejte, o jaké ovoce (zeleninu, bobule) se jedná.

Cílová: 1. Vytvořte rychlou reakci na slovo.

2. Rozvíjejte schopnost hádat hádanky o zelenině (ovoce, bobule).

3. Zvládnout schopnost charakterizovat zeleninu (ovoce, bobule).

4. Opravte názvy zeleniny, bobulí, ovoce.

Materiál: atrapy ovoce, bobulí, zeleniny (nebo obrázků).

Průběh hry: učitel vysloví začátek fráze, děti jasně a rychle pokračují:

Zelená, podlouhlá, šťavnatá - žlutá, zploštělá, s ocasem -

Červená, kulatá, šťavnatá - kulatá, zelená, pruhovaná -

Kulaté, modré, s dužinou - oranžové, podlouhlé -

Hnědý, kulatý, drobivý - burgundský, kulatý, s ocasem -

Kyslá, žlutá, oválná - oranžová, kulatá, šťavnatá -

Žlutá, šťavnatá, jako žárovka - kulatá, šťavnatá -

Najděte správnou objektovou hru

Cílová: 1. Seznámit děti se slovy - vlastnosti.

2. Objasnit představu o předmětech a rozmanitost jejich vlastností.

3. Naučte se spoléhat na symboly.

4. Pěstovat pozorování.

Materiál: obrázky zobrazující předměty, symboly, kvalitu předmětů.

Průběh hry : obrázky zobrazující různé předměty na jedné straně, obrázky - symboly vlastností - na druhé straně. Učitel vysvětlí dětem, že všechny objekty kolem nich mají různé vlastnosti: jsou těžké, jsou lehké, jsou měkké, jsou tvrdé atd. Díváme se na předmět, dotýkáme se ho rukama a zjišťujeme, co to je. Zkusme najít předměty, které jsou těžké a lehké. Obrázky jsou umístěny ve volném prostoru - symboly těžkých a lehkých předmětů. (muž s balonem a muž s činkou). Děti hledají těžké a lehké předměty a dávají obrázky pod symboly na velký stůl s vysvětlením: „Pero je lehké. Sekera je těžká atd. Podobně hledání měkkých a tvrdých předmětů, horkých i studených, silných i tenkých, vysokých i nízkých, dlouhých i krátkých. Když jsou všechny obrázky rozebrány, učitel vysvětlí dětem, že slova jsou: tlustá, tenká, těžká, lehká atd. - to jsou slova kvality. Můžete se zeptat na téma „Co je to?“ a pojmenovat jeho kvality. Pro upevnění je do volného prostoru umístěn obrázek s obrázkem koule. Děti samostatně kladou otázku a vybírají obrázky - symboly: lehké, měkké, studené, kulaté atd., Vysvětlujíce své činy.

Didaktická hra „Antonyma“

Cílová: zintenzivnit myšlenkovou a řečovou aktivitu. Používejte v řeči antonyma.

Průběh hry : dětem se říká jakékoli slovo, ale říkají pravý opak (mokrý - suchý, chytrý - hloupý, chamtivý - velkorysý, plést - rozpustit, chodit - stát atd.). Další úkoly se stávají komplikovanějšími. Děti definují nejen opačnou vlastnost, ale také pojmenují objekt, který tuto vlastnost má. Například: tužka (zanechává stopu) - gumička, nůžky (střih) - lepidlo.

Didaktická slovní hra „Kdo co dělá“

Cílová: objasnit názvy jednotlivých akcí souvisejících se zvířaty, ptáky, hmyzem.

Materiál : míč

Průběh hry: děti stojí v kruhu. Učitel hodí míč jednomu z dětí a řekne: „Míč“. Dítě odpovídá: „Mňouká“ atd. Například kráva - sténá, pes - štěká, kůň - mlčí, kohout - vrány, kachna - šarlatáni, holubice - kuňky, kukačka - kukačka, husa - kejkle, komár - skřípání, motýl se třepetá, kuře cvaká, klusá, pták zpívá, cvrliká, vrana kvoká, kobylka cvrliká, vrabec cvrliká.

Hra „Hádej pojaté slovo“

Cílová: 1. Rozvoj schopnosti definovat předmět řadou akcí, které jsou pro něj charakteristické.

2. Rozvoj zrakové a sluchové pozornosti, myšlení.

Průběh hry: obrázky různých předmětů jsou nalepeny na flannelegraf. Učitel vyzve děti, aby uhodly koncipované slovo podle akcí příslušného předmětu. Například: skákání, létání, kousání, cvrlikání ... Vyhrává ten, kdo má nejvíce obrázků. Tuto hru lze provádět v opačném pořadí a požádat děti, aby pojmenovaly všechny možné akce objektu, což komplikuje řečový úkol.

Didaktická hra „Chci kreslit“

Cílová: rozvíjet dětskou literární kreativitu.

Průběh hry : každý z účastníků zase sděluje myšlenku kresby, kterou chtěl nakreslit, a dospělý se snaží spojit vše, co bylo řečeno, do jedné zápletky. Například: jedno dítě říká, že by chtělo nakreslit akvárium, jiné - medvěda, třetí - raketu atd. Dospělý člověk shrnuje: „Nakreslíme akvárium, ve kterém žijí medvědi, létají rakety a ...“ Během kresby mohou děti přidávat doplňky ke své kresbě, detailovat objekty a skládat příběhy podle jejich kresby.

Sklízecí hra

Cílová: 1. Rozvoj schopnosti charakterizovat předmět z několika důvodů.

2. Opravte schválení aplikace. s podstatným jménem věcné, číslo.

3. Rozšiřte používání vysoce kvalitních přídavných jmen v řeči.

4. Konsolidovat zobecňující pojmy „zelenina“, „ovoce“, jejich diferenciace.

5. Rozvíjejte pozornost, paměť, pozorování.

Materiál : tři stoly, obrázky znázorňující dva různé koše nebo krabici a košík, obrázky znázorňující zeleninu a ovoce.

Průběh hry: obrázky zeleniny a ovoce jsou náhodně uspořádány na velkém centrálním stole. Vlevo je krabice, vpravo košík. Děti jsou rozděleny do dvou týmů. Je vybrán vůdce - hlídač. Tým je pozván sbírat zeleninu do krabice, tým zahradníků - ovoce do koše. Kromě toho je nutné sbírat bez pojmenování samotného objektu vůdci - hlídači, ale pouze popisovat jeho kvality. Například dítě přijde k obrázkům a řekne: „Vyberu zeleninový kulatý, šťavnatý, červený, hladký, sladký.“ Moderátor uhodne a vyfotí rajče; zahradník vloží rajče do krabice. Vyhrává tým, který odvádí nejlepší práci.

Didaktická hra „Příliš mnoho“

Cílová: 1. Seznámit děti s dialektickým znakem přechodu od kvantity ke kvalitě, naučit se analyzovat.

2. Rozvinout dialogickou formu řeči.

3. Používejte všechny části řeči, koordinujte slova mezi sebou.

Průběh hry : pedagog: „Pokud sníte jeden bonbón, je vynikající, milý. A když hodně? Děti: „Zuby se zhoršují, budou muset být ošetřeny. Žaludek může bolet, může se objevit diatéza. “ Pedagog: „Jedna tableta (podle lékařského předpisu) je dobrá, pomáhá ulevit od bolesti. A kdy budete jíst hodně pilulek najednou? “ Nebo: „jeden list papíru se dobře rozbije. A když je toho hodně, celé balení? “ "Je dobré, když je v lese hodně sněhových závějí." Proč?" „A co se stane, když se les ukáže být až na samém vrcholu ve sněhu?“ atd.

Cílová: 1. Aktivace slovníku, rozšíření používání sloves v řeči.

2. rozvoj schopnosti korelovat název objektu s akcí.

3. Upevnění dovednosti správného položení otázky ke slovesu.

4. rozvoj schopnosti spoléhat se na zkušenosti. Vývoj pozorování.

Materiál : koberec, obrázky zvířat a ptáků: medvěd, vlk, had, vrána, kráva, pes, kočka, vrabec, kukačka, husa, prase.

Průběh hry: učitel obrázky střídavě nalepí na koberec (položí) a vyzve děti, aby odpověděly na otázku: „Kdo dává hlas?“ Děti si vymýšlejí věty: „Kukačka kukačka“. „Kráva hučí“ atd. Dítě může jednat jako vůdce.

Didaktická hra „Mrakodrap“

Cílová: rozvíjet schopnost izolovat a rozlišovat součásti původního objektu, osvojovat si a asimilovat zákony spojů a závislostí. Formovat v dětech základy přirozeného - vědeckého myšlení.

Průběh hry: například les je považován za základ, který se skládá z rostlin, zvířat, ptáků, hmyzu, které zase odpovídají určitému způsobu života (způsob krmení, pohybu atd. a účelu (role, funkce) .. Pak „les naopak“ může vypadat takto: stromy mohou růst vzhůru nohama, býložraví vlci se živí olistěním, které loví draví zajíci atd.

Didaktická hra „Chci být ...“

Cílová: pomoci dětem porozumět inherentním vlastnostem člověka, vlastnostem, povahovým vlastnostem, jejich nezbytnosti, obsahu, orientaci. Rozvíjejte vysvětlující formu řeči.

Průběh hry: dětem jsou nabízeny různé vlastnosti, vlastnosti, vlastnosti, například: silný, krásný, rychlý, neviditelný, tlustý, vysoký, železný, hlasitý, klidný, šťastný atd. Z těchto vlastností si dítě vybere jakoukoli, která se mu líbí, a vysvětlí, proč by se takovým chtělo stát a kde mu tato vlastnost může být užitečná. Dítě například řekne: „Chci být velký, abych dosáhl na mrak a podíval se na déšť shora,“ atd.

Didaktická hra „Co se stane?“

Cílová: 1. Doplnit slovní zásobu dětí slovy označujícími předměty a znaky předmětů.

2. Sladit podstatná a přídavná jména v rodu, čísle, pádě.

Materiál : karty různých barev.

Průběh hry: děti si vybírají podstatné jméno k odcházejícímu slovu - přídavné jméno. Například „zelená“ - rajče, smrk, tráva, dům atd.

Zelené verše

Všechny okraje se zazelenají a zelená kobylka

Rybník se zazelená Začal píseň ...

A zelené žáby Nad zelenou střechou domu

Zpívají písně. Zelený dub spí.

Vánoční strom - svazek zelených svíček, dva zelení trpaslíci

Moss je zelená podlaha. Posadili jsme se mezi potrubí ... S. Cherny

Didaktická hra „Dobrý - špatný“

Cílová: rozvíjet schopnost identifikace pozitivních a negativních vlastností, funkcí předmětu, jevu, situace, činu atd. Používejte antonyma.

Průběh hry : například tužka, co se vám líbí a co ne (co byste v ní chtěli nechat beze změny a co změnit? “ohňostroj, květiny, rajče, ostré - můžete kreslit tenké čáry, tečky Nelíbí se: dřevěné - snadno se láme, ztrácí, k tomu potřebujete pokácet spoustu stromů; dlouhý - nevejde se do penálu, překáží v kapse atd.

Didaktická hra „Vynálezci“

Cílová: rozvíjet schopnost přenášet vlastnosti různých předmětů na původně vybraný objekt.

Průběh hry: například jste se s dětmi rozhodli vymyslet neobvyklou židli. Křeslo bude jen objektem, který je umístěn v centru dětské vynalézavé činnosti, na který se přenesou vlastnosti a vlastnosti jiných předmětů. Děti jsou požádány, aby pojmenovaly dvě nebo tři slova, která nemají se židlí absolutně nic společného. Řekněme, že děti přišly se slovy „kočka“ a „kniha“, ke kterým je nutné vybrat 4–5 kvalitativních charakteristik a v případě potřeby každou kvalitu označit nějakým vizuálním symbolem, obrazem: láskyplný, načechraný, vícenásobný barevný. Poté děti vymyslí „něžnou židli“ - to je židle, která potěší ty, kteří na ni sedí, učiní je laskavějšími, je velmi nezbytná pro převýchovu zlých lidí atd.

Didaktická hra „Zvýšení - snížení“

Cílová: pomáhá dětem přistupovat k chápání široké škály souvislostí a vztahů ve světě kolem nich a také rozvíjí schopnost analyzovat vlastnosti nezbytné k dosažení výsledků v různých fantastických a skutečných situacích. Rozvíjet literární kreativitu dětí.

Průběh hry : Požádejte děti, aby si například vybraly, jakým druhem (nebo kým - obrem nebo trpaslíkem), kterým by se chtěly stát, aby například mohly rychle chodit, dobře se schovávat, jíst lahodnou kaši, pochutnat si na výborném dortu . Nebo si představte kapku deště o velikosti koule, hory. A pokud má planeta velikost hrášku? Kdo na tom žije a jak?

Didaktická hra „Otázky a odpovědi“

Cílová: rozvíjet představivost, myšlení, řeč a rozvíjet zdravý smysl pro humor.

Průběh hry: dětem je poskytnut jeden obrázek s obsahem předmětu nebo zápletky. Pokládají herní otázky (kdo? S kým? Kdy? Proč? Kde? Co dělat? Co z toho vzniklo? Atd.) A děti na ně střídavě odpovídají podle obrázků. Dospělý si může zapsat odpovědi dětí a poté si přečíst všechny příběhy a bajky, které během hry vymyslel.

Didaktická hra „Analýza zdrojů“

Cílová: verbálně formulovat vyhledávání několika podobných položek na základě identifikace souladu s vykonávanými funkcemi.

Průběh hry: učitel pojmenuje jakýkoli předmět a děti musí najít a pojmenovat další objekty, které mají tyto vlastnosti. Například cihla je pevná, hnědá, porézní, což znamená, že ji lze použít jako stavební materiál, místo lisu, filtru, lze ji použít pro kreslení, lze ji ohřívat a dělit. Ale současně mají jiné objekty řadu stejných vlastností: můžete kreslit barvami, uhlím, tužkou; filtrem může být tkanina, jemná kovová síťovina atd.

Hra „Co jsi dělal? Co jsi dělal? "

Cílová: 1. Naučte děti odpovídat na otázky: co dělá?

2. Opravit shodu podstatného jména se slovesem v rodu, čísle.

3. Cvičení při sestavování věty podle schématu: podmět - jednání.

4. Kultivovat pozornost, schopnost organizovaně pracovat.

Materiál : tři prázdné stoly za sebou, obrázky chlapce a dívky, obrázky akce.

Průběh hry : Akční obrázky jsou umístěny na středovém stole. Na jedné straně je na prázdný stůl umístěn obrázek dívky, na druhé straně chlapec. Učitel nabízí odpověď na otázku: „Co ta dívka dělá? (chlapec), snímá obrázky akcí na toto téma. Dítě vybere požadovanou akci, postaví ji vedle obrázku zobrazujícího chlapce nebo dívku a vysvětlí slovy: „Co ta dívka dělá? Dívka stojí (sedí, skáče) atd.

Herní cvičení „Kdo křičí a co praskne?“

Cílová: naučit se vybírat objekty k akci, koordinovat podstatná jména se slovesy.

Průběh hry: jeden z hráčů pojmenuje akci (slovesa) - druhý vybere příslušné slovo (podstatné jméno). Každý, kdo nedokáže rychle pojmenovat akci nebo spojit pár, fantazíruje. Na konci hry se odehrávají prohry. Majitelé funtů plní zábavné úkoly.

vrní - kuchaři - stojí - štěká - učí - skáče -

hučení - bzučení - syčení - řev - vytí - odfrknutí -

kvákáni - cvrlikání - dorty - zpívá - kváká - šarlatáni -

chrochtání - skřípání - léčí - letadla - rostliny - barvy -

táhne - hraje - kreslí - píše - kreslí - zostřuje -

opravuje - opravuje - mluví - zpívá - létá - spí -

sochy - hry - vzhled - točení - smích - pády -

pláč - truchlení - praskání - zapínání - curling - šíření -

Herní cvičení „Poslouchej! Pojmenujte co nejvíce slov! "

Cílová: 1. Naučte se vybírat objekty k akci.

2. Sladit podstatná jména se slovesy v čísle.

3. Doplňte slovní zásobu dětí pomocí sloves.

Průběh hry :

plováky - parník, loď, plavec, kulatina, pramen, kachna atd.

mouchy - roste - zpívá - plazí se - kvičí -

vazby - štěkání - skřípání - drapáky - máchání -

myje - hádky - funguje - usmívá se - syčí -

chrastítka - jiskří - vody - dělá hluk - sténá -

Didaktická hra „Mouchy - neletí“

Cílová: Řečové úkoly:

1. Obohacení slovní zásoby dětí.

2. Formovat schopnost verbálně formulovat výsledky srovnání.

3. Rozvíjejte pozorování, pozornost.

Průběh hry: hra se nejlépe provádí v pohybu: zvednutím rukou nebo chycením míče.

Poznámka: analogicky můžete provádět hry: „Plováky - neplave“, „Kreslí - nekreslí“, „Protahuje se - neroztahuje“, „Roste - neroste“ atd.

Herní cvičení „Kdo? Co?"

cílová : 1. Používání podstatných jmen a sloves v množném a jednotném čísle.

2. Vyberte objekty k akci.

3. Správně používejte koncovky pouzder.

Průběh hry : rosný dub, javor atd.

vyrostl - zářil - visel - zralý -

rostl - svítidla - visel - zrál -

vyrostl - lehký - visel - zralý -

světla visela - zralá -

Didaktická hra „Synonymní série“

Cílová:

Průběh hry : Před zahájením hry společně s dětmi zjistěte význam, podobnost a rozdíl v obsahu slov, která mají být použita. Například: bor - les - potraviny, dům - věž - palác). Poté společně vymyslete a pojmenujte slova pro různé názvy lesů, obydlí, velikostí a vysvětlete jejich obsah.

Didaktická hra „Alegorie“

Cílová: doplňte dětský slovník pomocí slov, která jsou si významově blízká (synonyma).

Průběh hry : Hráči používají slovo, které lze spojit s více synonymy. Každý hráč nabízí řidiči vlastní verzi věty, ve které je místo zamýšleného slova použito synonymum. Z těchto vět musíte uhodnout, které slovo je skryté. Například je pojato slovo „studený“. Varianty vět vynalezených dětmi mohou být následující: „Dnes je chladný den“, „Ve sklenici je ledová šťáva“ atd.

Cvičení hry „Poslouchejte, pamatujte si, odpovězte: je vše v pořádku?“

Cílová: 1. Rozvíjejte dětskou řeč založenou na důkazech.

2. V řeči používejte vedlejší věty.

3. Rozvinout schopnost vybudovat prohlášení přesně v souladu se záměrem, smysluplně používat to či ono slovo.

Průběh hry : děti poslouchají věty a určují: zda to může být, pokud ano, tak kdy, kde, proč. Pokud ne, vysvětlete, že se jedná o fikci nebo nesmysl. Kluci například chodili do lesa na lyžích sbírat jahody. To nemůže být. V zimě jezdí lyžovat a v létě rostou jahody atd.

Hra „S kým se chceš setkat?“

Cílová: 1. Upevnit schopnost charakterizovat předmět v několika kvalitách.

2. Rozšiřte používání kvalitních přídavných jmen v řeči.

3. Rozvíjejte pozorovací schopnosti.

Materiál: obrázky jsou symboly vlastností: tlustý - tenký, vysoký - krátký, velký - malý, veselý - smutný, naštvaný - laskavý, starý - mladý. Obrázky zobrazující smutné a veselé klauny, Carlsona, Thumbelinu, trpaslíka, princeznu, Medvídka Pú.

Průběh hry: vlevo jsou obrázky - symboly vlastností, vpravo - obrázky zobrazující pohádkové hrdiny. Učitel vyzve dítě, aby přemýšlelo o tom, koho by chtělo potkat, a aniž by jmenovalo budoucího přítele, popsalo ho pomocí obrázků - symbolů. Dítě například říká: „Chtěl bych poznat hrdinu, který je vtipný, tlustý, vysoký, zrzavý atd.“ Děti hádají: „Tohle je klaun.“ Dítě, které hádanku správně uhodlo, dostane obrázek klauna.

Tatiana Smerechuk

Drazí kolegové!

Dnes bych vám chtěl představit vaši pozornost didaktická hra „Kdo co dělá“, vyrobeno mnou pro předškolní děti.

Všichni samozřejmě víte, vážení kolegové, že rozvoj dětské řeči je v moderní společnosti problém. A tato didaktická příručka pomáhá dětem rozvíjet souvislou řeč, rozšiřovat a aktivovat slovní zásobu dítěte, formovat schopnost odpovídat na otázky a pokládat je sami, rozvíjet představivost.

D / A „Kdo co dělá“ se skládá z 23 obrázků, které zobrazují různé akce. Hra je určena pro děti od 1 do 6 let.


U dětí ve věku 1–2 roky je při prohlížení obrázků třeba povzbudit k tomu, aby ukazovaly a pojmenovávaly známé předměty, odpovídaly na otázky: „Kdo je na obrázku zobrazen?“, „Co ta dívka dělá?“ atd. Děti ve věku 2–4 let musí mít schopnost vytvářet věty pomocí různých částí řeči. Pokládejte otázky k obrázku a odpovídejte na ně. Ve věku 4-5 let jsou děti schopny podrobně vyprávět o obsahu obrázku. Dětem ve věku 5-6 let tyto obrázky pomohou formovat schopnost sestavit plán příběhu a dodržovat jej při sestavování.


Třídy na obrázcích lze provádět jednotlivě i v podskupinách, skupinách.

[b] Děkuji za pozornost!

Související publikace:

Shrnutí lekce „Co nás činí zdravými“ Cíle programu: Doplnit znalosti dětí o způsobech zdravého životního stylu. Přispívám k formování potřeb pro fyzickou aktivitu.

Didaktická hra o bezpečnosti života Didaktické hry pro bezpečnost života. 1. „Nebezpečný - není nebezpečný“ (snímek 1-7). Účel: naučit děti rozlišovat nebezpečné životní situace od nebezpečných; opravit.

Didaktická hra „Co je škodlivé, co je užitečné“ Účel. Upevnit znalosti dětí o škodlivých a užitečných jevech a předmětech. Rozvíjejte schopnost vysvětlovat.

Desková hra „Sestavte příběh z obrázku“ (Tuto hru lze použít jako doplňkový materiál pro vývojové třídy.

Didaktická hra „Svět knih“ Cíle. Formování zájmu a potřeby číst Úkoly. 1. Formovat znalosti o spisovatelích. 2. Připevněte.

Cíle hry: seznámit děti s pravidly chování na ulici a na vozovce (jak správně přejít silnici atd., Pomocí dopravního prostředku,.

Cíle: pomoci dětem rozvíjet vizuální vnímání, dobrovolnou pozornost, paměť a imaginativní myšlení a upevnit název květin.

Didaktické hry využívající prvky

TRIZ a RTV.

Systematický přístup k okolnímu světu

Najděte celou hru a její části

Cílová: naučte děti analogicky určit úkol, který je třeba splnit. Podle vzoru první dvojice slov se naučte určit, které pravidlo se zde odehrává: celé nebo částečné.

1. B: auto - kolo;

d: letadlo - ... (křídla, obloha).

Děti jsou požádány, aby pojmenovaly příslušnou odpověď.

2. V: třešeň - kámen;

d: rakovina -... (dráp, ryba).

3. B: kočka - vousy;

d: strom -... (les, kmen). Atd.

Najděte hlavní hru

Je pro něj navržen systém, několik subsystémů, ze kterých je nutné vybrat dva subsystémy, které jsou nezbytně součástí tohoto systému.

Příklad: les - lovec, vlk, stromy, cesta, křoví, bažina.

Zahrada - rostliny, zahradník, pes, plot, půda.

Řeka - pobřeží, ryby, rybář, bláto, voda.

Město - auta, budovy, dav, ulice, kolo.

Kniha - kresby, dobrodružství, papír, záložka, text.

Nemocnice - oddělení, lékař, pláště, pacienti, injekce, rentgen.

Hra „Co s čím souvisí“

Cílová: naučte děti najít spojení mezi objekty, i když nejsou spojeny přímo, ale prostřednictvím prostředníka. Naučte se vyvozovat závěry, že vše je propojené.

Například:

Dřevo je voda. (strom nemůže žít bez vody)

Tlačítko - košile. (knoflík je potřeba k zapínání košile).

Stůl je váza. (položte na stůl vázu s květinami).

Ryba je ruka. (chytají ryby sítí a vrhají síť rukama; rybu čistí rukama; krmí ji v akváriu).

Provozovatel systému

Hra „Pojmenujte položku podle vlastností“

Cílová:

Upevněte znalosti o světě kolem nás analýzou známých objektů a zvýrazněním jejich vlastností.

Aktivovat v řeči dětí koncepty vlastností předmětů.

Vytvořte koncept, že jeden a stejný objekt může kombinovat několik funkcí.

Například:

Silný + laskavý =

Hlasitý + hlasitý =

Načechraný + šedý =

Složitá možnost:

Hladký + Šedý + Tichý =

Bílá + jedlá + měkká =

Červená + světlo + lesklá =

Hra „Co z čeho“

Cílová: naučte děti rozebírat jakýkoli předmět na části. Pojmenujte tyto části, spočítejte jejich počet.

Mrtvice:

Učitel nebo dítě rychle pojmenují předmět (objekt), děti musí pojmenovat, z čeho se skládá.

Složitá možnost:

Děti se vyzývají, aby okamžitě pojmenovaly počet dílů.

Například: auto - jedna karoserie - jeden volant - čtyři kola, dva velké světlomety atd.

Hra „Teremok“

Cílová: konsolidovat dětské koncepty objektů okolního světa, analyzovat známé objekty a zdůrazňovat jejich vlastnosti a funkce.


Učí používat stručný popis vlastností předmětů v řeči, přičemž zdůrazňuje nejdůležitější kvalitu v nich.

Chcete -li vytvořit koncept, že jeden a stejný objekt může kombinovat několik funkcí, funkcí.

Mrtvice: učitel ukazuje „teremok“ (krabice, krabice atd.), ke kterému hrdinové (předměty, zvířata) pravidelně přicházejí a žádají o život.

Každý z nově příchozích „hrdinů“ - předmětů se ptá, kdo v domě žije, a „rezident“ - subjekt mu musí odpovědět a uvést, kdo je, co, co může dělat.

Hra „Čím jsem byl - čím jsem se stal“

Hraní s dětmi po čtyřech letech. Materiál se nazývá (hlína, dřevo, tkanina) a děti dávají možnosti předmětům, ve kterých se nacházejí. Můžete hrát obráceně. Nazývá se uměle vyrobený předmět a děti určují, jaké materiály byly použity při jeho výrobě.

Například:

Bývalo to roztavené sklo a stalo se ...

D: stala se vázou, žárovkou, sklem v autě ...

Hra "Aukce"

Cílová: seznámit (upevnit) znalosti dětí o znacích, částech, vlastnostech předmětů. Naučte se popsat předmět v určitém sledu, vybírejte a zdůrazňujte jeho nejlepší vlastnosti, možnost jeho použití.

Mrtvice: je vybráno dítě (nejprve to může být dospělý), které vede aukci. Při výběru položky pro aukci popisuje její přednosti. Dítě, které si ho chce koupit, musí rozumně dokázat, proč tento předmět potřebuje a jak se mu líbí.

Věc se prodá tomu, kdo přesvědčivěji prokázal její nezbytnost. Položky by měly být dítěti známé.

Hra „Co může dělat“

Cílová: učit schopnost zvýrazňovat funkce objektu.

Možnost 1:

Děti stojí proti sobě. Jeden pojmenuje předmět, ten, kdo stojí naproti - jeho funkce atd. na oplátku. Ten, kdo nemohl odpovědět, prohrává. Dítě stojící vedle něj se přesune na své místo. Vyhrává ten, kdo zůstane.

Možnost 2: „řekněte sousedovi podlahu“

Děti stojí v kruhu, jako by si předávaly slovo z ruky do ruky. První z nich toto slovo nazývá „předává“ - dotýká se dlaní svého souseda. Soused pojmenuje funkci předáním svému sousedovi. Toto dítě pojmenuje objekt, který plní funkci, která mu byla přenesena.

Například: pták - mouchy - letadlo - hukot - vlak - štěstí - auto - jízdy - traktor - pluhy - traktorista - jí - dítě atd.