Pamokų užrašai ikimokyklinio ugdymo įstaigos vyresniajai grupei „Vasario mėn. Atvira pamoka, skirta susipažinti su išoriniu pasauliu, užduotis „keliauti per žiemos mėnesius“ Žaidimas – imitacija „Kas kaip juda?

Tema: Charakteristika žiemos mėnesių ženklai:Gruodis Sausis Vasaris.

Ugdymo sritys:

Pirmenybė : holistinio pasaulio vaizdo formavimas

Integracijoje : komunikacija, edukacinė ir tiriamoji veikla, muzika.

Tikslas : sąlygų sudarymas tirti būdingus žiemos požymius negyvojoje gamtoje, žiemos reiškinius gamtoje.

Užduotys:

1) Švietimas:

Išmok atskirti žiemos reiškiniai gamta; išmokti atpažinti žiemos mėnesius pagal ženklus; pristatyti senovinius žiemos mėnesių pavadinimus;

Išmok reikšti savo požiūrį, palaikyti pokalbį; išreikšti teigiamas emocijas klausantis muzikos kūrinio

2) Vystantis : ugdyti gebėjimą apibendrinti, klasifikuoti, bendravimo įgūdžius.

3) Švietimas: ugdyti rūpestingą požiūrį į gamtą ir estetinius jausmus.

Planuojamas rezultatas: gebėti palaikyti pokalbį aktualiais klausimais, išsakyti savo požiūrį, atpažinti žiemos laiko požymiusmetų, palyginti gamtos reiškinius, samprotauti ir pateikti reikiamus paaiškinimus.

Metodai ir technikos : iliustracijų, vaizdinių priemonių nagrinėjimas, pokalbis, paaiškinimas, probleminės situacijos kūrimas, padrąsinimas.

Preliminarus darbas:

1) Pokalbis apie žiemą;

2) Eilėraščių apie žiemą išmokimas mintinai.

Medžiagos ir įranga mokytojams : flanelgrafas, iliustracijos, vaizduojančios gražią žiemos moterį;

TsOR: multimedijapristatymas „Žiemos mėnesiai“.

Įranga vaikams : kamuolys, žiemos peizažo iliustracijos ir žiemos ženklai, klijai, popierinės sniego senelio detalės.

Vaikų užsiėmimų rūšys: produktyvi, žaidimų, bendravimo, muzikinė ir meninė veikla, darbas.

Darbo su vaikais formos : kolektyvinis, individualus.

Vaikų organizuojamos veiklos turinys.

Įžanginis

Pedagogas: vaikinai, pažaiskime su jumis. Atsistokite į ratą, aš įmesiu kiekvienam iš jūsų po kamuoliuką ir įvardinsiu metų laikus, o mainais turite man pasakyti spalvą, susijusią su šiuo metų laiku.

(Vaikai žaidžia).

Pagrindinis

Pedagogas: Šauniai padirbėta! Koks mes dabar metų laikas?

(Vaikų atsakymai: Žiema)

Pedagogas: 1) Po kurio metų laiko pas mus ateina žiema? (Vaikų atsakymai: po rudens).

2) Kaip manote, kuo kvepia žiema? (Vaikų atsakymai: sniegas, eglutės, šaltis.)

3) Kokie žiemos ženklai jums žinomi? (Vaikų atsakymai: iškrito sniegas, pasidarė šalta, dienos trumpėjo, o naktys ilgėjo)

Pedagogas: Šiandien pas mus atvyko „Žiemos gražuolė“ (pritraukia vaikų dėmesį į paveikslą „Žiemos grožis“) ir užminė mįsles:

Į laukus ir pievas

Snigo prieš pavasarį

Praeis tik mūsų mėnuo,

Mes susitinkame Naujieji metai(gruodžio mėn.)

Pedagogas: (Skaidra Nr. 1). Vaikinai, žinote, kad senovėje gruodis buvo vadinamas „želė“. Kodėl manote? (Vaikų atsakymai). Gruodžio mėnesį labai šalta ir vėsoka, todėl apsirengiame šiltai. Ką dėvime? (Vaikų atsakymai).

Peršti ausis, peršti nosį

Į veltinius batus šliaužia šerkšnas

Aptaško į vandenį ir nukrenta.

Jau ne vanduo, o ledas. (sausio mėn.)

(Skaidra Nr. 2) Sausis buvo vadinamas „skyriumi“, nes jis padalija žiemą į 2 dalis, ateina po gruodžio mėnesio ir prieš vasario mėnesį, tai yra, yra viduryje.

Iš dangaus maišais krenta sniegas

Aplink namą yra sniego pusnys,

Tai audros ir pūgos

Kaimas buvo užpultas (vasario mėn.)

(Skaidra Nr. 3) Vasario mėnuo buvo vadinamas „nuožmiu“, nes iškrenta daug sniego, dažnai pučia stiprios pūgos, pūgos, pūgos.

Pedagogas: Šauniai padirbėta! Visos mįslės įmintos!

Fizminutka: "Sniego gniūžtė"

Vienas, du, trys, keturi (pasilenkti į priekį sniego)

Jūs ir aš padarėme sniego gniūžtę (jie parodo, kaip padaryti sniego gniūžtę)

Apvalus, stiprus, labai lygus (parodyti, kuris)

Ir visai ne saldus (jie purto pirštą)

Vieną kartą - messime, du - pagausime,

Trys – numesime ir sulaužysime.

Pedagogas: Koks žiemos mėnuo dabar? Kas atsakys? (Vaikų atsakymai: sausio mėn.). Kas pasakys eilėraštį apie sausio mėnesį? (vaikas skaito eilėraštį).

Atidarykite kalendorių

Sausis prasideda.

Sausio mėn., Sausio mėn

Kieme daug sniego.

Sniegas ant stogo, verandoje,

Saulė yra mėlyname danguje.

Mūsų namuose krosnys šildomos,

Dūmai kyla į dangų kolona.

Didaktinis žaidimas: "Žiemos ženklai"

Žaidimo eiga

Ant stalo išmėtytos nuotraukos su visų metų laikų ženklais. Vaikinai, pažiūrėkite, ką matote ant stalo? (vaikų atsakymai). Mūsų užduotis – surasti paveikslėlius su žiemos ženklais ir pritvirtinti prie flanelgrafo. Vaikai paeiliui išeina ir prie flanelgrafo (muzikos akompanimentu) pritvirtina paveikslėlius su žiemos ženklais.

Pedagogas: Taigi, ką mums duoda žiema? (Vaikų atsakymai: vėjas, snaigės, varvekliai, snaigės, pūgos, pūgos, pūga, šerkšnas.) Pasakykite, kaip atrodo snaigės? (Vaikų atsakymai: žvaigždės, gėlės). Šauniai padirbėta!

Pedagogas: Vaikinai, ar žinote, kas yra atšilimas (vaikų laukiamas atsakymas).saulė šildo ir sniegas pradeda tirpti, sniegas tampa šlapias ir lipnus, o po atšilimo užklumpa šaltis ir ant sniego iš karto susidaro kieta ledo pluta ant medžių ir laidų susidaro šerkšnas, viskas gražėja .Kuo ramesnis šaltas oras, tada snaigės krenta lėtai ir gražiai, o jei oras vėjuotas, tai snaigės susimaišo ir susidaro dribsniai.

Žiūrėk, aš turiu voką su patarlėmisiš Zimushka the Beauty, dabar aš tau juos perskaitysiu, o tu pasakyk, kaip tu juos supratai.

Naujųjų metų posūkis į pavasarį.

Pasirūpinkite savo nosimi esant dideliam šalčiui.

Šalnas stiprus ir neleidžia stovėti.

O esant dideliam šalčiui darbas jus sušildys.

Šauniai padirbėta!

Apibendrinti:

Pedagogas: Dabar pasakyk man, ką mes šiandien veikėme? (vaikų atsakymai: žaidė, minė mįsles)Apie kokį metų laiką kalbėjote? Kokius mėnesius? Ar buvo įdomu, kokių naujų žodžių išmokote? Dabar padovanokime „Žiemos grožiui“ kartu suklijuosime paveikslą su sniego seneliu.

Gilinti vaikų žinias apie žiemą ir žiemos mėnesius, apie jai būdingus bruožus; ugdyti stebėjimo įgūdžius; mokyti vaikus vaizduotės mąstyti, analizuoti tai, ką mato ir girdi, ir daryti tam tikras išvadas; įskiepyti gamtai meilę ir pagarbą jai.

Planuojami rezultatai: išmoks atpažinti žiemos išskirtinius bruožus gamtoje, išmoks žiemos mėnesius, kompetentingai ir glaustai atsakys į mokytojo pateiktus klausimus.

Įranga: I. Šiškino reprodukcija „Žiema“; grotuvas; kortelės su žodžiais žaidimui „pridėti pagal reikšmę“.

Preliminarus darbas: paruošti korteles, reprodukcijas ir Vivaldi kompoziciją „Metų laikai“.

Pamokos planas:

I. Klasės organizavimas.
II. Uždengtos medžiagos kartojimas.
III. Susipažinti nauja tema.
IV. Nauja medžiaga.
V. Fiziniai pratimai.
VI. Konsolidavimas.
VII. Apatinė eilutė.
VIII. Namų darbai.

* Paveiksle – I. Šiškino paveikslas „Žiema“

Per užsiėmimus

aš. Laiko organizavimas. Sutelkite vaikų dėmesį sveikindami vienas kitą.

Atsistokite, vaikai, atsitraukite,
Ir šypsosi vienas kitam.
Po to vaikai ramiai sėdi prie savo darbo stalo.

II. Kartodama ankstesnę temą. Užduokite keletą klausimų apie nagrinėjamą medžiagą ir patikrinkite namų darbai. Galite įvertinti aktyvius ir stropius vaikus.

III. Supažindinti vaikus su nauja tema ir būsimais darbais pamokoje.
Pamoka prasideda Vivaldi kūrinio „Metų laikai“ klausymu. Mokytojas prašo vaikų užmerkti akis ir pasiklausyti melodijos. Užduodami kiti klausimai: ką jūs galvojate? Ką jie atstovavo? Paskelbiama pamokos tema ir pateikiamos užduotys. Mieli vaikai, žiema – nuostabus metų laikas, dovanojantis daug gražių spalvų, šaltų ir linksmų dienų, šeimos švenčių. Ir šiandien mes kalbėsime apie šią gražią porą.

IV. Nauja tema

Žiema atėjo

Žiema nuo seno apdainuojama dainose, apie ją buvo rašomos pasakos, rašomi eilėraščiai, kūriniai. Kaip gali būti kitaip, juk žiema – pats pasakiškiausias ir gražiausias metų laikas. Visi prisimename linksmus žiemos žaidimus ir linksmus sniego senelius. Pažvelkime į rusų menininko I. I. Šiškino reprodukciją „Žiema“. Atkreipkite dėmesį, kokios spalvos naudojamos žiemai vaizduoti? Kokį kvapą galite užuosti žiemą? Kokias emocijas jumyse sukelia žiema? Kodėl? Mokytojas pakviečia vaikus žaisti žaidimą „Pridėti prasmę“. Mokiniams rodoma kortelė su žodžiu, jų užduotis – sugalvoti „žiemos“ frazę.

  • Žiema (snieguota, sniego balta);
  • Šerkšnas (traškantis, stiprus);
  • Snaigė (daugialypė, putojanti);
  • Pūga (snieguota, pietinė);
  • Ledas (kietas, slidus);
  • Sniegas (blizgantis, girgždantis).
  • Sniego pusnys (aukštas, purus)
  • Bulkas (raudonskruostis, vikrus)

Pagirkite vaikus ir kartu parašykite istoriją apie žiemą, naudodami kuo daugiau epitetų ir lyginamųjų frazių. Įvertinimas.

Žiemos mėnesiai

Mokytojas kviečia vaikus įminti mįsles (apie žiemos mėnesius).

gruodį

Pavadinkite tai vaikinai
Mėnuo iki šios paslapties.
Jo dienos trumpiausios iš visų dienų,
Visos naktys, trumpesnės nei naktis.
Į laukus ir pievas
Snigo iki pavasario.
Praeis tik mūsų mėnuo -
Švenčiame Naujuosius metus.

Priduriame, kad senovėje gruodis buvo vadinamas želė, klausiame, kas dar atostogos tai turtinga, kokios savybės būdingos šiam mėnesiui. (Šv. Mikalojaus diena, katalikiškos Kalėdos, Naujieji metai)


V Fizminutka.

Maži vaikai turi didelę Kalėdų eglutę. (atsistoti ant pirštų galiukų ir ištiesti rankas aukštyn)
Kalėdų eglutė spindi šviesomis ir kamuoliukais. (suspauskite ir atlaisvinkite rankas)
Ei, Kalėdų eglutė, žiūrėk, žiūrėk. (ploti)
Vaikai, Kalėdų eglutė, įžiebk, įžiebk. (rankos virš galvos, delnai iš dešinės į kairę)
Nebadyk mūsų, Kalėdų eglute,
gauruota šakelė (jie grasina pirštu),
Saugokite adatas nuo vaikų. (šokinėja)

sausio mėn

Peršti ausis, peršti nosį.
Į veltinius batus šliaužia šerkšnas
Jei apsitaškysite vandeniu, jis nukris
Jau ne vanduo, o ledas.
Net paukštis negali skristi:
Paukštis sušąla nuo šalčio.
Saulė pasuko vasaros link.
Koks čia mėnuo?
Pridedame, kad sausis seniau vadinosi skyriumi, klausiame apie skiriamieji bruožai mėnuo, apie šventes. (Kalėdos, Senieji Naujieji Metai, Epifanija)

vasario mėn

Iš dangaus maišais krenta sniegas,
Aplink namą yra sniego pusnys.
Tai audros ir pūgos
Jie nuskrido į kaimą.
Naktį stiprus šaltukas,
Dienos metu girdimas lašų skambėjimas.
Diena pastebimai pailgėjo
Na, koks čia mėnuo?
Vasaris buvo vadinamas nuožmiu, prisiminkime, kuo skiriasi mėnuo ir jo šventės. (Valentino diena, Tėvynės gynėjo diena). Pagirkite vaikus, pataisykite mėnesių pavadinimus ir pasiūlykite prisiminti liaudies ženklus, išsiaiškinti, kam žmonėms jų reikia, pateikti pavyzdį iš gyvenimo.

  • Rugpjūtį renkame, o žiemą valgome.
  • Rogės ruošiamos vasarą, o vežimas – žiemą.
  • Žiema nėra vasara, ji dėvi kailinius.
  • Su žieminiu paltu ir šalnos – pokštas.
  • Žiema sušals tinginį.
  • Gruodžio mėnesį baigiasi metai ir prasideda žiema.
  • Žiemą sušals ir rogės pradės judėti.
  • Jei zylės rėkia ryte, vadinasi, bus šalta.
  • Per sniegą bėga pūga, bet pėdsako nėra.
  • Jei vasaris prasidėjo geru oru, bus ankstyvas ir malonus pavasaris.

VI. Sutvirtina dengtą medžiagą

  1. Koks metų laikas mums pažįstamas šiandien? (žiema)
  2. Pasirinkite žodžio „žiema“ epitetus
  3. Kokius žiemos mėnesius prisimeni? (gruodžio mėn. sausio mėn. vasario mėn.)
  4. Kuo ypatingas kiekvienas mėnuo?
  5. Kas prisimins senovinius mėnesių pavadinimus?
  6. Su kuriuo menininku šiandien susitikome, pavadinkite jo kūrinį (I. I. Shishkina „Žiema“).
  7. Kokios dainos klausėmės? Kas yra autorius? (Vivaldi „Metų laikai“)
  8. Prisiminkime, kokius žiemos gamtos reiškinius žinome? (Atšilimas, ledas, sniegas, pūga, šaltis)
  9. Kokios šventės švenčiamos kiekvieną mėnesį?
  10. Kokius žaidimus galima žaisti žiemą?
  11. Kokios šventės švenčiamos jūsų šeimoje?

VII. Apibendrinant, ačiū vaikams. Sužinokite, ar jiems patiko pamoka, kas tiksliai. Pamoką užbaikite ištrauka iš A. S. Puškino poemos „Žiemos vakaras“

Audra uždengia dangų tamsa,
Besisukantys sniego viesulai;
Tada ji staugs kaip žvėris,
Tada jis verks kaip vaikas,
Tada ant apgriuvusio stogo
Staiga sušnibždės šiaudai,
Pavėluoto keliautojo būdas
Į mūsų langą pasibels.

Įvertinkite mokinius, dėkite pažymius į dienynus ir žurnalus.

VIII. Namų užduotis – konkursui iškirpti snaigę ir sugalvoti ketureilį apie žiemą.

Pamokos apie pažinimą santrauka in vyresnioji grupė
Tema: „Žiemos mėnesių charakteristikos. sausį ir vasarį“.
Uždaviniai: ištirti būdingus žiemos požymius negyvojoje gamtoje, žiemos gamtos reiškinius; pristatyti senovinius žiemos mėnesių pavadinimus; išmokti atpažinti žiemos mėnesius pagal ženklus.
Užduotys:
Paaiškinkite ir praplėskite vaikų idėjas apie žiemą.
Skatinkite vaikus analizuoti, daryti išvadas ir teisingai suformuluoti atsakymą.
Tobulėti loginis mąstymas, intelektas, vaizduotė sprendžiant mįsles.
Skatinti aktyvų ir draugišką vaikų bendravimą su mokytoju ir bendraamžiais sprendžiant žaidimų ir pažinimo problemas.
Medžiaga: Nuotraukos su žiemos ženklais; nuotraukos: sniego pusnys, pūga, šerkšnas, raštai ant stiklo, snaigės, kriokliai, upės, balos, ledas, sniegas, debesys, lietus, garai, snaigės, lašai ir kt. Pamokos eiga
1. Organizacinis momentas – Vaikinai, pažaiskime su jumis. Atsistokite į ratą, aš įmesiu kiekvienam iš jūsų po kamuoliuką ir įvardinsiu metų laikus, o mainais turite man pasakyti spalvą, susijusią su šiuo metų laiku. (Vaikai žaidžia).
2. Pokalbis apie žiemos mėnesius
- Šauniai padirbėta! Koks mes dabar metų laikas?
Vaikų atsakymai: (Žiema)
– Po kurio metų laiko pas mus ateina žiema? (Vaikų atsakymai: po rudens).
– Kaip manote, kuo kvepia žiema? (Vaikų atsakymai: sniegas, eglutės, šaltis.)
– Kokie žiemos ženklai jums pažįstami? (Vaikų atsakymai: iškrito sniegas, pasidarė šalta, dienos trumpėjo, o naktys ilgėjo)
Pedagogas: (paskelbta gruodžio mėnesio iliustracija)
- Atnešė tau mįslių, skaito mįslę apie gruodį:
Į laukus ir pievas
Snigo prieš pavasarį
Praeis tik mūsų mėnuo,
Švenčiame Naujuosius metus (gruodžio mėn.)
– Pirmasis žiemos mėnuo – gruodis. Seniau šis mėnuo buvo vadinamas: želė, liutnia, stuzhailo. Gruodis kloja, gruodžio nagai, gruodžio nagai. Žmonės sakydavo: „Gruodis dėvi avikailį iki pat kojų pirštų, piešia įmantrius raštus ant langų, raižo akis sniegu, šąla už ausų, gelia.
- Vaikinai, žinote, kad senovėje gruodis buvo vadinamas „želė“. Kodėl manote? (Vaikų atsakymai).
-Gruodžio mėnesį labai šalta ir šalta, todėl apsirengiame šiltai. Ką dėvime? (Vaikų atsakymai).
(sausio mėnesio iliustracija paskelbta)
Peršti ausis, peršti nosį
Į veltinius batus šliaužia šerkšnas
Aptaško į vandenį ir nukrenta.
Jau ne vanduo, o ledas. (sausio mėn.)
-Antras žiemos mėnuo yra sausis. Kaip senais laikais vadindavo sausį?
-Žmonės sausį vadina prosinetais arba pjūviu, nes jis perpjauna žiemą į dvi dalis. Šį mėnesį dažniau šviečia saulė, o pro šalį žvilgčioja mėlynas dangus.
– Populiarus posakis sako: „Sausio mėnuo ant slenksčio – diena atėjo vištos greičiu“. Sausio mėnesį vaikai dažnai žaidžia įvairius žaidimus. Ką galima žaisti žiemą?
(vaikai vadina žiemos pramogomis)
(paskelbta vasario mėnesio iliustracija)
Iš dangaus maišais krenta sniegas
Aplink namą yra sniego pusnys,
Tai audros ir pūgos
Kaimas buvo užpultas (vasario mėn.)
– Paskutinis žiemos mėnuo – vasaris. Kaip senais laikais vadindavo vasarį?
-Vasarį žiema susitinka su pavasariu. Senovėje vasarį vadino vėjo pūstuvu, pūga, bokogrey. Tokie skirtingi vardai. Ką tai reikštų?
– Vėjo pūstuvas – nes vasario mėnesį pučia stiprūs vėjai. Pūga – nes vasarį dažnai būna pūgos. O Bokogrey – nes pavasaris jau arti ir saulė vis labiau šildo. Ir galbūt todėl, kad kai lauke pučia vėjas ar pūga, visi sėdi namuose ir šildo šonus prie krosnies.
Pedagogas: Vaikinai, mes daug vaikštome lauke
-Papasakokite apie įspūdžius, gautus stebint pasivaikščiojimus.
- Pažiūrėkite į medžių iliustracijas žiemą. Ar matomos visos medžio šakos? (Ne, daugelis šakų yra padengtos sniegu ir šalčiu.)
-Kas nutiko medžių šakoms žiemą? (Šakos linko į žemę nuo sniego svorio. Medis pradėjo plisti.) -Kas yra snaigės? Kokie jie?
Vaikų atsakymai:
3. Fizinis lavinimas
Iškrito šiek tiek balto sniego
Susirinkime į ratą.
Sniegas, sniegas, baltas sniegas -
Mažas baltas sniegas.
Sėdame ant rogių Poros bėga ratu. Vienas vaikas atitraukia rankas atgal, antrasis laikosi ("rogės")
Ir greitai lekiam žemyn
Sniegas, sniegas, baltas sniegas -
Mes lenktyniaujame greičiau nei bet kas kitas.
Vaikai visi lipo ant slidžių, lėtai ėjo ratu, rankos sulenktos per alkūnes ir sugniaužtos į kumščius, tarsi laikydamos slidinėjimo lazdas, kojomis slysdamos grindimis.
Jie bėgo vienas paskui kitą.
Sniegas, sniegas, baltas sniegas -
Sukasi ir krenta ant visų.
Iš sniego gaminome kamuolį „Padaryk sniego gniūžtes“ (delnai laikomi „puodelyje“).
Jie netgi padarė lėlę.
Sniegas, sniegas, baltas sniegas - Padėkite rankas ant šonų, pasukite į kairę ir į dešinę.
Išėjo pati geriausia lėlė!
Vaikai buvo pavargę vakare, siūbavo, rankos po galva („miega“).
Ir jie užmigo savo lovose.
Sniegas, sniegas, baltas sniegas -
Berniukai miega sunkiausiai!
4.Klausimai apie pasakas žiemos tema
Pedagogas:
-Pasakyk, prašau, vaikai, kokiose pasakose kalbama apie žiemą?
Vaikų atsakymai
(Jei vaikams sunku atsakyti, padeda mokytojas.)
Kurioje pasakoje mergina ieškojo putinų žiemą?
Kurioje pasakoje mergina nuvertė sniego plunksnų lovą?
Kurioje pasakoje šiaurės elniai padėjo mergaitei?
Kurioje pasakoje mergina nemylėjo saulės?
Kokioje pasakoje iš po elnio kanopų iškrito sidabrinės monetos?
Kokioje pasakoje pasisekė „muštam nepramuštam“?
Pedagogas:
-Puikiai, vaikinai, žinote daug pasakų, vaikinai, man labai patiko, kaip šiandien atsakėte, tikriausiai labai mylite žiemą. Ar galite atspėti mano mįsles?
5. Mįslės.
Be rankų, be kojų,
Ir jis moka piešti.
-= Šaltis =-
Aš gyvenau vidury kiemo
Kur vaikai žaidžia
Bet nuo saulės spindulių
pavirkau upeliu.
-= Sniego senis =-
Žiema ant pilkų stogų
Išmeta sėklas -
Augina baltas morkas
Ji yra po stogais.
-= Varveklis =-
Antklodė balta
Pagaminta ne rankomis.
Jis nebuvo austas ar pjaustytas,
Nukrito iš dangaus ant žemės.
-= Sniegas =-
Ir ne sniegas ir ne ledas,
Ir su sidabru jis pašalins medžius.
-=Šerkšnas =-
Iš dangaus - žvaigždė,
Delne – vanduo.
-= Snaigė =-
Jokių lentų, jokių kirvių
Tiltas per upę paruoštas.
Tiltas yra kaip mėlynas stiklas:
Slidus, linksmas, lengvas.
-= ledas =-
6.Žiemos ženklai
- Puiku, tu atspėjai visas mano mįsles. Prisiminkime, kokius liaudies ženklus apie žiemą žinote.
Vaikų atsakymai:
Žiemą sniego mažai – vasarą su retais lietumis.
Sniego žiema reiškia ilgą pavasarį ir lietingą vasarą.
Šilta žiema veda į šaltą vasarą.
Išdžiovinkite ir Šalta žiema- sausai ir karštai vasarai.
Sausio pradžioje genys pradeda trankyti - ankstyvą pavasarį.
Sausio mėnesį kabo daug dažnų ir ilgų varveklių – derlius bus geras.
Šaltas sausis yra vaisingi metai.
7. Refleksija.
- Puiku vaikinai. Dabar pasakyk man, ką mes šiandien veikėme? (vaikų atsakymai: žaidė, minė mįsles)
– Apie kokį metų laiką kalbėjote?
- Apie kokius mėnesius?
- Tai buvo įdomu? Kokių naujų žodžių išmokote?

Pamokos apie kalbos raidą vyresniems vaikams santrauka
Tema: „Kaip žiema susitinka pavasarį“
Darbo autorius: Khokhlova Valentina Nesterovna, Valstybinės biudžetinės švietimo įstaigos mokytoja " Darželis Nr. 90“, Sevastopolis
Darbo aprašymas: Pamoka skirta darželio auklėtojams. Pamokos metu vaikai įtvirtina žinias apie žiemos ir pavasario ženklus, susipažįsta su savo krašto žiemos ypatumais, turtinamas žodynas. Pamokoje naudojami eilėraščiai, mįslės ir patarlės. Pristato valstybinę šventę Žvakių šventę.
Programos turinys: Išmokykite vaikus palyginti metų laikus: žiemą ir pavasarį, apibūdinkite juos,
naudojant būdvardžius. Išmokite sugalvoti sakinius su duotu objektu, vaizdu paveikslėlyje. Sustiprinti žinias apie vandens savybes. Ugdykite nuoseklią kalbą, ugdykite susidomėjimą Valstybinės šventės, ženklai, gimtojo krašto gamta.
Medžiaga: Dvi lėlės: viena apsirengusi kaip Snieguolė – Žiemos atvaizdas, kita – kaip Pavasaris žalia suknele, su vainiku ant galvos ir su pavasarinių gėlių puokšte rankoje; dalykinės nuotraukos kiekvienam vaikui, vaizduojančios žieminius drabužius, žiemos sporto reikmenis; magnetofonas, paukščių giesmių įrašai; piešiniai, vaizduojantys šypsenas.
Pamokos eiga
Pedagogas: Vaikinai, klausykite mįslės.
Teta šauni
Balta ir pilka
Nešiodamas šaltį maiše,
Šaltis dreba žemę.
Jis nušluoja sniego pusnis,
Padengia žemę kilimu. (Žiema)
Pedagogas: Vaikai, kas tai yra?
Vaikai:Žiema.
(Mokytojas parodo lėlę žiemos paveiksle)
Pedagogas: Taip, vaikai, žiema. Prisiminkime, kiek mėnesių yra kiekvienas sezonas?
Vaikai: Trys.
Pedagogas: Kokie tai žiemos mėnesiai?
Vaikai: gruodį, sausį ir vasarį.
Pedagogas: Gerai padaryta, visiškai teisingai. Koks dabar mėnuo?
Vaikai: vasario mėn.
Pedagogas: Tiesa, vasaris yra paskutinis žiemos mėnuo. Vaikinai, įsivaizduokime žiemą tokios lėlės pavidalu ir papasakokime, kas yra žiema. (Vaikų atsakymai).
Pedagogas: Teisingai, vaikinai, kokia žiema yra Kryme?
Vaikai: Kaprizingas, permainingas.
Pedagogas: Ir kodėl?
Vaikai: Mes gyvename Kryme, o mūsų miestas Sevastopolis yra ant šiltos Juodosios jūros kranto.
Pedagogas: Prisiminkite, ar šią žiemą turėjome sniego?
Vaikai: Taip!
Pedagogas: Koks jis?
Vaikai: Balta, pūkuota, šlapia, šalta, šviečianti saulėje.
Pedagogas:Šauniai padirbėta. Ar prisimeni, mes išmokome eilėraštį apie snaigę?
Vaikai: Taip.
Pedagogas: Gal kas pasakys. (Vaikai arba vaikas pasakoja)
Pedagogas: Vaikai, kodėl ji nekrito kaip sniego gniūžtė, o apsisuko?
Vaikai: Nes šviesu.
Pedagogas: Kodėl ji ištirpo?
Vaikai: Nes delnas šiltas.
Pedagogas: Taigi, kas yra sniegas?
Vaikai: Užšaldytas vanduo.
Pedagogas: Vaikinai, turite kortas ant savo stalų, apverskite jas ir klausykite užduoties. Sugalvokite sakinį su žodžiu žiema ir kad jis būtų susijęs su tuo, kas pavaizduota kortelėje. (Duosiu tau laiko pagalvoti) - (Vaikų atsakymai)


Pedagogas: Jūs ir aš išmokome patarlių apie žiemą, prisiminkime jas. (Vaikų atsakymai)
Vaikai:
"Baltesnė žiema - žalesnė vasara"
„Žiema be sniego – vasara be duonos“
„Žiema, kad ir kokia šilta ji būtų, vis tiek yra žiema“
„Žiemą žemė ilsisi, kad vasarą žydėtų“
Pedagogas: O dabar išmoksime dar vieną patarlę apie žiemą. Klausyk jos.
„Žiema prasideda nuo šalnų ir baigiasi lašais“ (skaičiau 2 kartus, apklausinėju vaikus).
Pedagogas: Vaikai, ką, jūsų nuomone, reiškia žodis šerkšnas?
Pedagogas:Šalnos yra nedidelės, lengvos šalnos, kurios žiemos pradžioje būna naktį.
– Ką reiškia žodis lašeliai?


Pedagogas: Tai, vaikai, kai pradeda šildyti pavasario saulė, tirpsta sniegas ir nuo stogų laša vanduo. Šis reiškinys vadinamas lašais. Na, kalbėjome apie žiemą, sakėme, kad ateina paskutinis žiemos mėnuo ir tuoj ateis kitas sezonas. Kuris?
Vaikai: Pavasaris.
Pedagogas: Teisingai. „Ji buvo balta ir žilaplaukė – atėjo jaunas žalias“ (Įsijungiu muziką čiulbančiais paukščiais)
Pedagogas: Klausykite, vaikai, pavasaris jau ateina. Žaiskime žaidimą „Šviesk, šviesk“. Atsistokite ratu.
(Žaidimas žaidžiamas 2-3 kartus. Po žaidimo atsisėskite.)
Pedagogas: Vaikai, neseniai, vasario 15 d., žiema pasitiko pavasarį. Ši diena populiariai vadinama Žvakių švente. Štai pavasaris – raudona. (Aš rodau lėlę pavasario paveiksle). Ką jūs, vaikai, galite pasakyti apie pavasarį? (Vaikų atsakymai).
Pedagogas: Kaip manote, ką žiema ir pavasaris pasakė vienas kitam susitikę? (Vaikų atsakymai).
Pedagogas: Na, dar truputį palauksim Raudonojo pavasario. Ką ji mums atneš? (Vaikų atsakymai).
Pedagogas: Ir ji taip pat atneš mums džiaugsmo, gera nuotaika, o kai gera, džiugi nuotaika, tada visi laimingi ir visi šypsosi, todėl noriu dovanoti šypsenas visiems: ir mūsų vaikams, ir svečiams, kad žiūrėtum ir šypsotumėtės.