Розвиток мови-лютий - останній місяць зими. Конспект заняття зі пізнання на тему «Характеристика зимових місяців

«Зимові явища» - Таємниця народження сніжинок. Що таке ожеледиця. У гості до зими. Що таке наст. Що таке снігопад? Проектна діяльність. Зимові явища у неживій природі. Зірочки. Пізнавальні навички. явища. Ізморозь. Життя бурого ведмедя. Що таке хуртовина.

«Зимові місяці» - На ковзанці блищать ковзани, блищить ковзанка, пухнастий сніг іскриться. Радіють снігу рослини – теплою ковдрою вкриває їх до весни. Лютий. Найхолодніший місяць. Січень – це перший місяць року. Сніжинки в'ються і кружляють і рвуться в мою кімнату. Навколо все біле і синє, все в тонкому мереживі тіней. Останній місяць року.

«Здрастуйте, зимушка-зима» - Назви героїв. Кучугури. Вірші про зиму. Загадки про зиму. Герої. Чарівниця-зима. Санта Клаус. Біла береза. Пер Ноель. Зима-зима. Мороз. День народження Діда Мороза. Дідко Морозко. Йолупуккі. Що ти знаєш про Дідуся Мороза. Місяць. Календар. Вейхнахтсман. Назви героїв та мультфільм.

«Біла зима» – Скільки тут сніжинок. Кольоровий кружок. Намалюй відповідь. Яких однакових сніжинок було більше. Як не можна робити на вулиці. Одягни Таню. Пальчикова гімнастика. Сніжинки. Відгадай загадку. Послідовність картинок. Яких однакових сніжинок більше. Які предмети необхідні для зимових розваг. Зима. Сніговик.

«Місяць грудень» – Природа у першій половині грудня. Кількість снігу. Злий вовк. Природа у другій половині грудня. Грудень. Дні стають яскравішими і світлішими. Сніг падає дедалі частіше. Сонце. Свята у грудні. Дід Мороз. Ліс у грудні. Білки гризуть шишки. Ріки та озера. Перший місяць зими. Найсвітліше свято у році.

«Час зима» - Очі закриваємо, Очі відпочивають. Ні відерця, ні кисті, ні рук А побілить всі дахи навколо. Взимку вся земля вкрита м'якою, пухнастим снігом. Які зміни відбуваються взимку в неживій природі? Як узимку світить сонечко? Сніжинки праворуч полетіли, Діти праворуч подивились.

Всього у темі 24 презентації

Оксана Миколаївна Молчанова
Конспект заняття у старшій групі «Характеристика зимових місяців. Січень та лютий»

Конспект заняття у старшій групі

Тема: «Характеристика зимових місяців: січень та лютий.

Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток»; «Мовленнєвий розвиток»; "Фізичний розвиток"; «Соціально-комунікативний розвиток»;

«Художньо-естетичний розвиток».

Цілі: вивчити характерні ознаки зими у неживій природі; зимові явища природи; познайомити із старовинними назвами зимових місяців; вивчати визначати за ознаками зимові місяці.

Завдання:

Уточнити та розширити уявлення дітей про зиму.

Заохочувати дітей аналізувати, робити висновки, грамотно формулювати свою відповідь.

Розвивати логічне мислення, кмітливість, фантазію під час відгадування загадок

Сприяти активній та доброзичливій взаємодії дітей з педагогом та однолітками у вирішенні ігрових та пізнавальних завдань.

Матеріал:

Зображення з ознаками зими; картинки: кучугур, хуртовина, іній, візерунки на склі, сніжинки, водоспаду, річки, калюжі, льоду, снігопаду, хмари, дощу, пара, сніжинки, краплі і т.д.

1.Вступна

Вихователь: хлопці, давайте з вами пограємось. Встаньте в коло, я буду кидати кожному з вас м'яч і називати пори року, а ви у відповідь повинні назвати мені колір, що відноситься до цієї пори року. (Діти грають).

2 Основна

Вихователь:Молодці! А яка пора року в нас зараз?

Відповіді дітей: (Зима)

Вихователь: 1) Після якої пори року до нас приходить зима? (Відповіді дітей: після осені).

2) Як ви вважаєте, чим пахне зима? (Відповіді дітей: снігом, ялинками, холодом.)

3) Які ознаки зими вам знайомі? (Відповіді дітей: випав сніг, стало холодно, дні стали коротшими, а ночі довшими)

Вихователь:(вивішується ілюстрація грудня)

принесла Вам загадки, читає загадку про грудень:

На поля та на луги

До весни лягли сніги

Тільки місяць мине,

Ми зустрічаємо Новий рік (Грудень)

Перший місяць зими – це грудень. За старих часів цей місяць називали так: холодець, лютень, стужайло. Грудень мостить, грудень цвяхить, грудень прибиває. У народі люди говорили: «Грудень кожух до п'ят одягає, хитрі візерунки на вікнах розписує, око снігом ліпить, за вухом морозить, коле.»

Хлопці, ви знаєте, що в давнину Грудень називали "студень". Як ви вважаєте чому? (Відповіді дітей). У грудні дуже холодно і холодно і тому ми тепло одягаємося. Що ми одягаємо? (Відповіді дітей).

. (вивішується ілюстрація січня)

Щипить вуха, щипає ніс

Лізе у валянки мороз

Бризне у воду, впаде.

Не вода вже, а крига. (січень)

Другий місяць зими – це січень. Як за старих часів називали січень? У народі називають січень просинець, січень, оскільки він розтинає зиму на дві половини. Цього місяця вже частіше світить сонце і переглядає синє небо. Народна приказкакаже: «Січень на порозі – прибуло дня на курячий крок». У січні діти часто грають у різні ігри. Що можна пограти взимку?

(Діти називають зимові забави)

(вивішується ілюстрація лютого)

Сніг мішками валить з неба

З хати стоять кучугури снігу,

То бурани та хуртовини

На село налетіли (Лютий)

Останній місяць зими – лютий. Як за старих часів називали лютий? У лютому зима зустрічається з весною. За старих часів лютий називали вітродуй, хуртов, бокогрей. Такі несхожі назви. Що б це значило? - Вітродуй – тому що у лютому дмуть сильні вітри. Завірюха - тому що в лютому часто бувають завірюхи. А бокогрей - бо вже близько весна і все тепліше пригріває сонечко. А ще, може, тому, що коли на вулиці вітер, завірюха, всі сидять по хатах і гріють боки біля грубки.

Вихователь:Хлопці, ми з вами багато гуляємо вулицею

Розкажіть про свої враження, отримані під час спостережень на прогулянках.

Розгляньте ілюстрації із зображенням дерев взимку. Чи всі гілки дерева видно? (Ні, багато гілок вкрите снігом та інеєм.)

Що сталося із гілками дерев взимку? (Гілки від тяжкості снігу нахилилися до землі. Дерево стало розлогим.)

А що таке сніжинки? На що вони схожі?

Відповіді дітей:

Вихователь:

Динамічна пауза:

Випав біленький сніжок,

Збираємось у гурток.

Сніг, сніг, білий сніг

Білий сніжок.

Ми на саночки сідаємо

І під гірку швидко мчимо.

Сніг, сніг, білий сніг

Мчимося ми швидше за всіх

Діти всі на лижі встали,

Друг за одним побігли.

Сніг, сніг, білий сніг

Кружить, падає на всіх.

Ми зі снігу кому зліпили,

Навіть ляльку змайстрували.

Сніг, сніг, білий сніг

Вийшла лялька найкраще!

Діти надвечір втомилися

І в ліжечках задрімали

Сніг, сніг, білий сніг

Сплять хлопці найміцніше!

(діти виконують рухи згідно з текстом)

Вихователь:

Скажіть, будь ласка, діти, а в яких казках йдеться про зиму?

Відповіді дітей

(Виховник допомагає, якщо дітям важко з відповіддю.)

У якій казці дівчинка взимку шукала проліски?

У якій казці дівчинка збивала сніжну перину?

У якій казці дівчинці допоміг північний олень

У якій казці дівчинка не любила сонця.

У якій казці біля оленя з-під копит сипалися срібні монетки.

У якій казці «битий небитого» щастить

Вихователь:

Молодці ви знаєте багато казок, хлопці мені дуже сподобалося, як ви сьогодні відповідали, напевно, ви дуже любите зиму. А загадки мої відгадати зумієте?

Без рук, без ніг,

А малювати вміє.

Мороз =-

Жив я посеред двору,

Де грає дітлахи,

Але від сонячних променів

Перетворився я на струмок.

Сніговик =-

Зима на даху сірі

Кидає насіння -

Ростить моркви білі

Під дахами вона.

Бурулька =-

Ковдра біла

Чи не руками зроблено.

Не ткалося і не кроїлось,

З неба на землю впало.

І не сніг, і не крига,

А сріблом дерева забере.

З неба – зіркою,

У долоню – водою.

Сніжинка =-

Без дощок, без сокир

Через річку міст готовий.

Міст – як синє скло:

Слизько, весело, світло.

Вихователь: Молодці, всі загадки мої відгадали А давайте згадаємо, які народні прикметипро зиму ви знаєте.

Відповіді дітей:

Мало снігу взимку - літо з рідкісними дощами.

Снігова зима - до затяжної весни та дощового літа.

Тепла зима – до холодного літа.

Суха та холодна зима- до сухого та жаркого літа.

Рано у січні починає стукати дятел – до ранньої весни.

У січні висить багато частих і довгих бурульок – урожай буде добрий.

Морозний січень – урожайний рік.

Вихователь: Молодці хлопці А тепер скажіть, чим ми сьогодні із вами займалися? (Відповіді дітей: грали, розгадували загадки) Про яку пору року говорили? Про які місяці? Цікаво було? Які нові слова ви впізнали? А тепер давайте зробимо подарунок для «Зимушки – зими»? І все разом намалює сніговика.

Поглибити знання дітей про зиму та зимові місяці, про її характерні ознаки; розвивати спостережливість; вчити дітей образно мислити, аналізувати побачене та почуте, робити певні висновки; прищеплювати любов у природі та бережливе ставленнядо неї.

Заплановані результати:навчиться розпізнавати зимові відмінні риси в природі, вивчити зимові місяці, грамотно і лаконічно відповідати на поставлені вчителем питання.

Обладнання:репродукція І. Шишкіна «Зима»; програвач; картки зі словами для гри «додай за змістом».

Попередня робота:підготувати картки, репродукцію, композицію Вівальді «Пори року».

План уроку:

I. Організація класу.
ІІ. Повторення пройденого матеріалу.
ІІІ. Знайомство з новою темою.
IV. Новий матеріал
V. Фізмінутка.
VI. Закріплення.
VII. Підсумок.
VIII. Домашнє завдання.

* У зображенні картина І. Шишкіна "Зима"

Хід уроку

I. Організаційний момент. Зосередити дитячу увагу вітанням один з одним.

Встаньте, діти, підтягніться,
І один одному посміхніться.
Після чого діти тихо сідають за парти.

ІІ.Повторення минулої теми. Поставити кілька питань щодо пройденого матеріалу та перевірити домашнє завдання. Можна оцінити активних та старанних дітей.

III. Знайомство хлопців із новою темою та майбутньою роботою на уроці.
Урок починається з прослуховування композиції Вівальді «Пори року». Вчитель просить дітей заплющити очі послухати мелодію. Далі запитують: Про що думали? Що уявляли? Оголошується тема уроку та подані завдання. Дорогі діти, зима - це прекрасна пора року, яка дарує нам багато красивих фарб, морозних та веселих днів, сімейних свят. І сьогодні ми поговоримо саме про цю красуню-пору.

IV. Нова тема

Зима прийшла

Зиму давно оспівували в піснях, писали про неї казки, писали вірші та композиції. А як інакше, адже зима - це найказковіша і найпрекрасніша пора року. Всі ми пам'ятаємо зимові забавні ігри та веселих сніговиків. Давайте розглянемо репродукцію російського художника І. І. Шишкіна «Зима». Зверніть увагу, які фарби використовуються для зими? Який запах можна відчути взимку? Які емоції викликає зима? Чому? Вчитель пропонує дітям зіграти у гру «додай за змістом». Учням показується картка зі словом, їхнє завдання придумати «зимове» словосполучення.

  • Зима (снігова, біла);
  • Мороз (тріскучий, сильний);
  • Сніжинка (багатогранна, іскриста);
  • Завірюха (снігова, південна);
  • Лід (міцний, слизький);
  • Сніг (блискучий, скрипучий).
  • Кучугур (високий, пухнастий)
  • Снігур (червоногрудий, спритний)

Похвалити дітей, і колективно скласти розповідь про зиму, вживаючи якнайбільше епітетів, порівняльних оборотів. Оцінювання.

Зимові місяці

Вчитель пропонує дітям відгадати загадки (про зимові місяці).

грудень

Назвіть, хлопці,
Місяць у цій загадці.
Дні його - всіх днів коротші,
Усіх ночей, коротше за ніч.
На поля та на луги
До весни лягли сніги.
Тільки місяць наш пройде
Ми зустрічаємо Новий рік.

Додаємо, що в давнину грудень називали холодець, питаємо якими ще святковими днямивін багатий, які особливості притаманні саме цього місяця. (День Святого Миколая, Католицьке Різдво, Новий рік)


V Фізмінутка.

У маленьких діточок ялинка велика. (стають на шкарпетки і тягнуться руками догори)
Вогниками, кульками ялинка виблискує. (стискають і розтискають кисті рук)
Ай та ялинка, подивись, подивися. (плескають)
Діткам, ялинка, посвіти, посвіти. (Руки над головою, долоні вправо вліво)
Не коли нас, ялинка,
Гілочкою кудлатою (загрожують пальчиком),
Забери голочки далі від хлопців. (стрибають)

Січень

Щипле вуха, щипає ніс.
Лізе у валянки мороз
Бризнеш воду - впаде
Не вода вже, а лід.
Навіть птиці не летить:
Від морозу холоне птах.
Повернуло сонце до літа.
Що скажи це за місяць?
Додаємо, що раніше січень називали січень, питаємо про відмінних рисахмісяця, про свята. (Різдво, Старий новий рік, Хрещення)

Лютий

Сніг мішками валить з неба,
З хати стоять замети снігу.
То бурани та хуртовини
на село налетіли.
Ночами мороз сильний,
Вдень краплі чути брязкіт.
День помітно додався
Ну, то що за місяць це?
Лютий називали лютий, згадуємо у чому відмінності місяця та його свята. (День святого Валентина, День захисника Вітчизни). Похвалити дітей, закріпити назву місяців та запропонувати згадати народні прикмети, з'ясувати для чого вони потрібні людям, навести приклад із життя.

  • У серпні збираємо, а взимку поїдаємо.
  • Сани готуються влітку, а вози взимку.
  • Зима – не літо, в шубу одягнена.
  • У зимовому шубку та морози – жарт.
  • Зима ледаря заморозить.
  • У грудні рік кінчається, а зима починається.
  • Взимку і поморозить і санкам дасть ходу.
  • Якщо ранком закричали синиці – бути морозу.
  • Біжить завірюха снігом, а сліду немає.
  • Якщо лютий розпочався гарною погодою – бути ранньою та гарною весною.

VI. Закріплення пройденого матеріалу

  1. З якою пори року ми сьогодні познайомилися? (зима)
  2. Підберіть епітети до слова «зима»
  3. Які місяці зими ви запам'ятали? (грудень січень лютий)
  4. Що особливого кожного місяця?
  5. Хто згадає давні назви місяців?
  6. З яким художником ми сьогодні познайомилися, назвіть його роботу. (І. І. Шишкіна «Зима»)
  7. Яку композицію ми прослухали? Хто автор? (Вівальді «Пори року»)
  8. Згадаймо, які явища зимової природими знаємо? (Відлига, ожеледиця, снігопад, хуртовина, паморозь)
  9. Які свята відзначають кожного місяця?
  10. Які ігри можна грати взимку?
  11. Які свята святкуються у вашій родині?

VII. Підбиття підсумків, подякувати дітям. З'ясувати, чи сподобався їм урок, що саме. Закінчити урок уривком вірша А. С. Пушкіна «Зимовий вечір»

Буря млою небо криє,
Вихори снігові крутячи;
Те, як звір, вона завиє,
То заплаче, як дитя,
То по покрівлі застарілої
Раптом соломою зашумить,
Те, як мандрівник запізнілий,
До нас у віконце застукає.

Оцінити учнів, виставити оцінки у щоденники та журнал.

VIII. Завдання додому - вирізати сніжинку для конкурсу та придумати чотиривірш про зиму.

Конспект заняття з розвитку мови для дітей старшої групи
Тема: "Як зима з весною зустрічаються"
Автор роботи: Хохлова Валентина Нестерівна, вихователь ДБДОУ Дитячий садок№90", м. Севастополь
Опис роботи:заняття призначене для вихователів дитячих садків. У ході заняття діти закріплюють знання про ознаки зими та весни, знайомляться з особливостями зими свого регіону, йде збагачення словника. У занятті використовуються вірші, загадки, прислів'я. Знайомить із народним святом Стрітення.
Програмний зміст:Вчити дітей порівнювати пори року: зиму та весну, давати їм характеристику,
використовуючи прикметники. Вчити вигадувати пропозиції із заданим предметом, зображенням на картинці. Закріпити знання про властивості води. Розвивати зв'язне мовлення, виховувати інтерес до народним святам, прикмет, природи рідного краю
Матеріал:Дві лялечки: одна одягнена як Снігуронька - образ Зими, інша одягнена як Весна у зеленій сукні, з віночком на голові та з букетиком квітів весняних у руці; предметні картинки на кожну дитину із зображенням зимових предметів одягу, зимових спортивних предметів; магнітофон, записи зі співом птахів; малюнки із зображенням посмішок.
Хід заняття
Вихователь:Діти, послухайте, загадку.
Тітонька крута,
Біла та сива,
У мішку холоднечу щастить,
На землі холод трясе.
Кучугури накидає,
Килимом землю встеляє. (Зима)
Вихователь:Діти, що це таке?
Діти:Зима.
(Виховник показує лялечку в образі Зими)
Вихователь:Правильно, діти це зима. Давайте пригадаємо, скільки місяців кожної пори року?
Діти:Три.
Вихователь:А які це місяці взимку?
Діти:Грудень, січень та лютий.
Вихователь:Молодці, абсолютно правильно. А зараз який іде місяць?
Діти:Лютий.
Вихователь:Правильно, лютий – це останній зимовий місяць. Хлопці, а давайте з вами уявимо зиму в образі ось такої лялечки та розповімо якась Зима. (Відповіді дітей).
Вихователь:Мабуть, хлопці, а в нас у Криму якась зима?
Діти:Примхлива, мінлива.
Вихователь:А чому?
Діти:Ми живемо в Криму та наше місто Севастополь розташоване на березі теплого Чорного моря.
Вихователь:Згадайте, будь ласка, у нас цього року взимку випадав сніг?
Діти:Так!
Вихователь:А який він?
Діти:Білий, пухнастий, мокрий, холодний, блискучий на сонці.
Вихователь:Молодці. А пам'ятаєте ми з вами вчили вірш про сніжинку.
Діти:Так.
Вихователь:Може, хтось розповість його. (Діти чи дитина розповідають)
Вихователь:Діти, а чому вона не впала як снігова куля, а покружляла?
Діти:Бо вона легка.
Вихователь:А чому вона розтанула?
Діти:Тому що долоня тепла.
Вихователь:Значить, сніг це що?
Діти:Змерзла вода.
Вихователь:Хлопці, у вас на столах лежать картки, переверніть їх та послухайте завдання. Придумайте, будь ласка, речення зі словом зима і щоб воно було пов'язане з тим, що зображено на картці. (Даю час подумати) - (Відповіді дітей)


Вихователь:Ми з вами вчили прислів'я про зиму, давайте їх згадаємо. (Відповіді дітей)
Діти:
«Біліша зима – зеленіше літо»
«Зима без снігу – літо без хліба»
«Зима, як би не тепла, все ж таки зима»
«Взимку земля відпочиває, щоб улітку розцвісти»
Вихователь:А зараз ми з вами вивчимо ще одне прислів'я про зиму. Слухайте її.
«Зима із заморозків починається, а краплями закінчується» (читаю 2 рази, опитую дітей).
Вихователь:Діти, як ви вважаєте, що означає слово заморозки?
Вихователь:Заморозки – це невеликі, слабкі морозці, які бувають ночами на початку зими.
– А що означає слово крапель?


Вихователь:Це, діти, коли весняне сонечко починає пригрівати, сніг тане і з дахів капає вода. Це явище називається – крапель. Ну ось ми з вами поговорили про зиму, сказали, що йде останній зимовий місяць і незабаром прийде інша пора року. А яке?
Діти:Весна.
Вихователь:Правильно. «Була біла та сива - прийшла зелена молода» (Включаю музику зі співом, цвіріньканням птахів)
Вихователь:Чуєте, діти, ось вона весна вже на підході. Давайте пограємось у гру «Гори, гори ясно». Стайте у коло.
(Проводиться гра 2-3 рази. Після гри сідають на місця.)
Вихователь:Діти, нещодавно, 15 лютого, зима навесні зустрічалися. Наші пращури у цей день спостерігали за травою: Ось вона весна – червона. (Показую лялечку в образі весна). Що ви можете, діти, сказати про весну. (Відповіді дітей).
Вихователь:А як ви вважаєте, що Зима з Весною сказали один одному при зустрічі. (Відповіді дітей).
Вихователь:Ну що ж, почекаємо Весну-червону ще трохи. Що вона нам принесе? (Відповіді дітей).
Вихователь:А ще вона нам радість принесе, гарний настрій, а коли гарний, радісний настрій, то всім весело і всі посміхаються і тому я всім хочу подарувати посмішки: і нашим дітям та гостям, щоб ви подивилися на них та посміхнулися.

Завдання заняття:уточнити уявлення дітей про суттєві ознаки лютого: дмуть вітри, завірюхи, вночі бувають сильні хуртовини, але день збільшується, частіше виглядає сонце; .

У гості приходить доктор Повітря.

Доктор Повітря.

То бурани, то хуртовини

До нас у село залетіли.

Ночами мороз сильний,

Вдень краплі чути брязкіт.

День помітно додався.

Ну, то що за місяць це?

(Лютий.)

От і дочекалися ми з вами останній місяцьзими. Молодший братик зимових місяців – лютий. Назвіть старшого братика зимових місяців середнього. (Відповіді дітей.)

У лютого два друга: вітер і завірюха. Вітер свистить, завиває, кружляє. Завірюха налетить, завалить усі шляхи-дороги величезними кучугурами - не переступити, не перестрибнути. Не хоче зима-цариця забиратися геть. А рослини вже до зустрічі з навесні готуються. Лише пригріє сонечко – почнуть розкривати вони свої бруньки. Усі чекають на прихід весни.

Гра «Підбери ознаку».

Ст.У лютому сніг (завірюха, сонце, мороз, день тощо) який?

Лікар Повітря запрошує дітей у гості до лікаря Сонця.

Лікар Сонце пропонує дітям пограти. Перетворює їх на чарівників «Я тільки чую», «Я тільки бачу», «Я лише відчуваю».

Гра «Подорож чарівників».

Діти вирушають у подорож зимовим місяцем лютого. Чарівникам пропонується відповісти на запитання. Що побачили чарівники «Я тільки бачу», що почули чарівники «Я лише чую», що відчули чарівники «Я тільки відчуваю».

Доктор Сонце, доктор Вода, доктор Повітря та доктор Природа пропонують дітям згадати, що вони дізналися про зиму.

Гра "Зимові місяці".

Лікарі називають зимовий місяць, а діти мають розповісти його ознаки.

Гра «Добре – погано».

Лікар Природа ставить питання: «Чим корисна (небезпечна) зима для здоров'я?»

Примети лютого

  • Початок лютого погідніший - чекай весну гарну.
  • Холодні північні вітри у лютому – до врожаю.
  • Теплий лютий віщує холодну з морозами весну.
  • Тумани у лютому віщують дощовий рік.
  • Лютий холодний і сухий – серпень спекотний.
  • У лютому багато інею на деревах – буде багато меду.